-
−2%
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
8 - 9
business days
The Mikrotik LHGG LTE6 kit is an outdoor mobile modem that supports 4G and 3G data networks. It has a 0.8 GHz processor, 1 Ethernet LAN port, and operates in temperatures from -40 to 70 °C.
Design | |
|---|---|
| Product color | White |
| Suitable for outdoor use | Yes |
| Device type | Mobile modem |
Electricity | |
| Input voltage | 12 - 57V |
| Typical energy consumption | 8W |
| External power adapter | Yes |
| Power supply type | PoE |
Operating conditions | |
| Operating temperature (OT) | -40 - 70 °C |
Operation | |
| RAM capacity | 0.256GB |
| Internal memory capacity | 0.016 GB |
| Processor frequency | 0.8GHz |
| Integrated processor | Yes |
Certificates | |
| Certificates of conformity | EAC, RoHS, CE |
Ports and interfaces | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
Mobile network | |
| Data network | 4G, 3G |
| Supported 4G frequencies | 1800, 900, 2100, 800, 700, 2300, 2600 MHz, 850, 2500 |
| Supported 3G frequencies | 1800, 900, 2100MHz, 850 |
| Number of SIM cards | 1 |
Ethernet LAN functions | |
| Ethernet LAN data transfer rates | 1000 Mbps, 10, 100 |
| Network standards | IEEE 802.3at, IEEE 802.3af |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |