- New
-
−1%
Keenetic Hero 5G (KN-4110) wireless router 2.5 Gigabit Ethernet Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) Grey, White
Keenetic Hero 5G (KN-4110) wireless router 2.5 Gigabit Ethernet Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) Grey, White
Guarantee
36 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Internal memory | 512 MB |
| Internal memory type | DDR4 |
| Processor manufacturer | MediaTek |
| Number of simultaneously connected devices (max) | 256 |
| Processor cores | 2 |
| Processor model | MediaTek MT7981B |
| Flash memory | 256 MB |
| Languages support | English, Italian, German, Portuguese, Spanish, French |
| Processor frequency | 1300 MHz |
| Built-in processor | Yes |
| Cloudflare DNS | Yes |
| 4K streaming | Yes |
| WireGuard | Yes |
| AdGuard ad blocker | Yes |
| Indication light | Yes |
| Product type | Tabletop router |
| Wall mountable | Yes |
| Housing material | Plastic |
| Product colour | White, Grey |
| LED indicators | LTE, Power, Status, WAN, WLAN |
| Power source type | DC |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Schedule access | Yes |
| Guest access | Yes |
| Parental control | Yes |
| Stateful Packet Inspection (SPI) | Yes |
| Network address translation (NAT) | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Intelligent Mesh technology | Yes |
| Backup function | Yes |
| Captive portal | Yes |
| Wireless statistics | Yes |
| Cloud-managed | Yes |
| Web-based setup wizard | Yes |
| WPS push button | Yes |
| Command-line interface (CLI) | Yes |
| MU-MIMO technology | Yes |
| Web-based management | Yes |
| Reset button | Yes |
| MIMO | Yes |
| Remote management | Yes |
| HTTPS security for access via KeenDNS | Yes |
| Direct or cloud access via KeenDNS | Yes |
| Width | 217 mm |
| Depth | 159 mm |
| Height | 45 mm |
| Weight | 698 g |
| Ethernet LAN interface type | 2.5 Gigabit Ethernet |
| Cabling technology | 10/100/1000/2500Base-T |
| Load balancing system | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| IntelliQoS | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 2500 Mbit/s, 1000, 100 |
| Quick installation guide | Yes |
| Cables included | LAN (RJ-45), Power |
| AC adapter included | Yes |
| Antenna included | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| WLAN data transfer rate (first band) | 2404 Mbit/s |
| Wi-Fi band | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) |
| WLAN data transfer rate (max) | 3000 Mbit/s |
| WLAN data transfer rate (second band) | 574 Mbit/s |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| DHCP server | Yes |
| DHCP client | Yes |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| USB port | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 5 |
| DC-in jack | Yes |
| Antenna design | Internal & external |
| Detachable antenna(s) | Yes |
| Ethernet WAN | Yes |
| 3G/4G USB modem compatibility | Yes |
| SIM card slot | Yes |
| WAN connection type | RJ-45, WISP |
| USB connector type | USB Type-C |
| 5G | Yes |
| 4G | Yes |
| 3G | Yes |
| Mobile network generation | 5G |
| Dual SIM support | Yes |