Bosch Serie 2 BCHF216B handheld vacuum Black Bagless
Bosch Serie 2 BCHF216B handheld vacuum Black Bagless













Bosch Serie 2 BCHF216B handheld vacuum Black Bagless
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Product colour | Black |
| Dust container type | Bagless |
| Battery voltage | 14.4 V |
| Charging time | 5 h |
| Power source | Battery |
| Runtime | 40 min |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Height | 1160 mm |
| Weight | 2.4 kg |
| Depth | 165 mm |
| Width | 265 mm |
| Cleaning type | Dry |
| Cleaning surfaces | Carpet, Bare floor, Hard floor |
| Dirt separating method | Cyclonic |
| Washable filter | Yes |
| Removable filter | Yes |
| Telescopic tube | No |
| Hazard pictogram(s) | GHS04: Compressed gas |
| Warnings | Do not use in damp conditions or on a wet surface. |