ADLER AD 7076 vacuum
ADLER AD 7076 vacuum















ADLER AD 7076 vacuum
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Dust container type | Bagless |
| Product colour | Purple |
| Cord length | 6 m |
| Cleaning type | Dry |
| Flexible hose | Yes |
| Automatic retraction system | Yes |
| Rubber wheels | Yes |
| Power control | Yes |
| Suction power | 18000 Pa |
| Motor power | 700 W |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Noise level | 80 dB |
| Maximum motor power | 3000 W |
| Proper use | Home |
| Operating radius | 8.5 m |
| Dirt separating method | Filtering |
| Interior capacity | 3,5 l |
| Vacuum air filtering | HEPA |
| Overheat protection | Yes |
| Upholstery nozzle included | Yes |
| Mini brush | Y |
| Parquet brush | Y |
| Floor and carpet brush | Yes |
| Suction pipe | Yes |
| Long crevice nozzle | Yes |
| Cord storage | Yes |
| Weight | 6.2 kg |
| Warnings | Do not use in damp conditions or on a wet surface., The hoover contains electrical components and must not be disposed of in the regular rubbish bin., Use in accordance with the operating instructions to avoid risk of electric shock. |