Wireless remote control for DSLR and SLR cameras with remote control connector. It features a 50-meter operating range, five shooting modes, and the ability to activate multiple receivers simultaneously.
Wireless remote control for DSLR and SLR cameras with remote control connector. It features a 50-meter operating range, five shooting modes, and the ability to activate multiple receivers simultaneously.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
15 - 16
business days
Wireless remote control for DSLR and SLR cameras with remote control connector. Features: 50-meter operating range, five shooting modes and the ability to control multiple receivers simultaneously.
Features | |
|---|---|
| Product Type | Wireless Remote Control for Cameras |
| Compatible Cameras | DSLR and SLR cameras with remote control connector |
| Operating Frequency | 2.4GHz |
| Remote | Up to 50 meters |
| Channels | 16 available channels |
| Shooting Modes | Single shot, 5-second delay shot, 3 continuous shots, unlimited continuous shooting, bulb mode |
| Control Multiple Receivers | Yes |
| Triangle Socket | 1/4" 20 triangular socket |
Specifications | |
| Transmitter Battery Type | AAA Battery x 2 |
| Transmitter Weight | 24g |
| Transmitter Dimensions | 29.4 x 120.2 x 16mm |
| Receiver Battery Type | AAA Battery x 2 |
| Receiver Weight | 26g |
| Receiver Dimensions | 38 x 64.5 x 28.9mm |
| Removable Clamp Compatible Thickness | Approximately 10mm~25mm |
| Removable Clamp Weight | 14.2g |
| Removable Clamp Dimensions | 53.5 x 30 x 43.7mm |
Additional Information | |
| Included Accessories | Transmitter, Receiver, 4x AAA Battery, Connecting Cable, Detachable Clip, Lanyard, User Manual |