Refrigerator LG GSBC40EPPE
Refrigerator LG GSBC40EPPE




Refrigerator LG GSBC40EPPE
Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
2 - 4
business days
| Manufacturer | LG |
| Mounting type | Freestanding |
| Type | Side by side |
| Type of refrigeration technology | Full no frost |
| Height | 179 cm |
| Width | 91.3 cm |
| Depth | 73.5 cm |
| Standardized width | 95 cm |
| Standardized height | 180 cm |
| Color | Dark gray |
| Energy efficiency class | E |
| Sound level class | C |
| Noise level | 36 dB |
| Cool drawer | No |
| Converting a freezer to a refrigerator | No |
| Management | Internal touch control LCD |
| Annual energy consumption | 352 kWh |
| Soft door closing | No |
| Useful refrigerator capacity | 423 liters |
| Metalized back wall | No |
| Useful freezer capacity | 241 liters |
| Ice cube generator | No |
| Air purification filter | No |
| Bottle shelf | None |
| Door handle | No |
| Compressor type | Inverter |
| Individual arrangement of shelves in the doors | No |
| Changing the door opening direction | No |
| Lighting | LED |
| Wi-Fi | No |
| Number of freezer drawers/shelves | 6 |
| Fast freeze function in the freezer | Yes |