Refrigerator ELECTROLUX E8MNCD18S
Refrigerator ELECTROLUX E8MNCD18S
Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
2 - 4
business days
| Manufacturer | Electrolux |
| Mounting type | Built-in |
| Type | Fridge with bottom freezer |
| Type of refrigeration technology | No frost |
| Height | 177.2 cm |
| Width | 54.6 cm |
| Depth | 54.9 cm |
| Color | White |
| NEW energy efficiency class | D |
| Cool drawer | Near 0°C zone |
| Converting a freezer to a refrigerator | No |
| Management | Touch control with LCD |
| Annual energy consumption | 173 kWh |
| Useful refrigerator capacity | 192 liters |
| Useful freezer capacity | 61 liters |
| Hinge type | Sliding |
| Soft door closing | No |
| Metalized back wall | Yes |
| Door handle | No |
| Humidity-controlled fruit/vegetable drawer | Yes |
| Ice cube generator | No |
| Compressor type | Inverter |
| Fan | Yes |
| Air purification filter | Yes |
| Antibacterial technology | No |
| Bottle shelf | Yes |
| Divided glass shelf | Yes |
| Door lock | No |
| Door open signal | Yes |
| Rising temperature indicator | Yes |
| Economy mode | Yes |
| Holiday function | No |
| Individual arrangement of shelves in the doors | No |
| Rapid cooling in the refrigerator | Yes |
| Changing the door opening direction | Yes |
| Lighting | LED, LED |
| Number of freezer drawers/shelves | 3 |
| Fully removable baskets and glass shelves in the freezer | No |
| Freezer freezing temperature | -15°C - -26°C |
| Fast freeze function in the freezer | Yes |
| Freezing capacity in 24 hours | 7.5 kg/24 hours |
| Duration of cold retention in the freezer during a power outage | 11 a.m. |
| Noise level | 35 dB |
| Sound level class | B |
| Standardized height | 180 cm |
| Standardized width | 60cm |
| Wi-Fi | No |
| Energy efficiency class | D |