Refrigerator AEG TSC7G181ES
Refrigerator AEG TSC7G181ES
Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
2 - 4
business days
| Manufacturer | AEG |
| Mounting type | Built-in |
| Type | Fridge with bottom freezer |
| Type of refrigeration technology | No frost |
| Height | 178 cm |
| Width | 56.2 cm |
| Depth | 55 cm |
| Color | White |
| NEW energy efficiency class | E |
| Cool drawer | No |
| Management | Internal touch control LCD |
| Energy efficiency class | E |
| Annual energy consumption | 216 kWh |
| Useful refrigerator capacity | 194 liters |
| Useful freezer capacity | 62 liters |
| Converting a freezer to a refrigerator | No |
| Hinge type | Sliding |
| Soft door closing | No |
| Metalized back wall | No |
| Door handle | No |
| Humidity-controlled fruit/vegetable drawer | Yes |
| Ice cube generator | No |
| Compressor type | Inverter |
| Fan | Yes |
| Air purification filter | Yes |
| Antibacterial technology | No |
| Bottle shelf | None |
| Divided glass shelf | No |
| Door lock | No |
| Door open signal | Yes |
| Rising temperature indicator | Yes |
| Economy mode | Yes |
| Lighting | LED, LED |
| Holiday function | No |
| Individual arrangement of shelves in the doors | No |
| Rapid cooling in the refrigerator | Yes |
| Changing the door opening direction | Yes |
| Freezing capacity in 24 hours | 7 kg/24 hours |
| Duration of cold retention in the freezer during a power outage | 9 a.m. |
| Number of freezer drawers/shelves | 3 |
| Fully removable baskets and glass shelves in the freezer | Yes |
| Freezer freezing temperature | -15°C - -24°C |
| Fast freeze function in the freezer | Yes |
| Noise level | 36 dB |
| Sound level class | C |
| Standardized height | 180 cm |
| Standardized width | 60cm |
| Wi-Fi | Yes |