The Freewell Pro CF A/B, SD, TF memory card reader allows you to read multiple card types simultaneously, including CF Express A/B, UHS-I, UHS-II SD and micro SD cards. It features a Type-C port for fast data transfer, and is also compatible with a variety of operating systems without additional drivers.
The Freewell Pro CF A/B, SD, TF memory card reader allows you to read multiple card types simultaneously, including CF Express A/B, UHS-I, UHS-II SD and micro SD cards. It features a Type-C port for fast data transfer, and is also compatible with a variety of operating systems without additional drivers.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
15 - 16
business days
The Freewell Pro CF A/B, SD, TF memory card reader supports multiple card types simultaneously, including CF Express A/B, UHS-I, UHS-II SD and micro SD cards. It features a Type-C port for fast data transfer and is compatible with a variety of operating systems without additional drivers.
Features | |
|---|---|
| Product type | Memory card reader |
| Brand | Freewell |
| Model | FW-CR02-PRO |
Specifications | |
| Dimensions | 143.7 x 57.8 x 26.2 mm |
| Weight | 168 g |
| Material | Aluminum alloy, Glass, PS, ABS |
| Sockets | Nano SIM x2; CFE-B x1; CFE-A x1; TF x6; SD (UHS-I and II) x3 |
| Compatibility | Windows XP (or later), Mac OS 10.6.2 (or later), Linux Fedora FC8 (or later), Android, iOS, all devices with a USB port |
| Input voltage | DC 5V / 1.5A |
| Operating current | 900mA |
Included accessories | |
| |
Safety warning | |
| Use the product only for its intended purpose. | |