Kingston Fury Beast Black DDR5 16GB 5200Mhz CL40
Kingston Fury Beast Black DDR5 16GB 5200Mhz CL40


Kingston Fury Beast Black DDR5 16GB 5200Mhz CL40
Guarantee
120 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| Cooling type | Heatsink |
| Internal memory | 16 GB |
| Intel Extreme Memory Profile (XMP) | Yes |
| Component for | PC/Server |
| Product colour | Black |
| Memory clock speed | 5200 MHz |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 16 GB |
| CAS latency | 40 |
| Internal memory type | DDR5 |
| Height | 39.4 mm |
| Depth | 6.6 mm |
| Width | 133.3 mm |