HP Officejet 200 inkjet printer Colour 4800 x 1200 DPI A4 Wi-Fi
HP Officejet 200 inkjet printer Colour 4800 x 1200 DPI A4 Wi-Fi
Guarantee
12 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Maximum duty cycle | 500 pages per month |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| HP segment | Small medium business |
| Colour | Yes |
| Number of print cartridges | 2 |
| Duplex printing | No |
| Page description languages | PCL 3 |
| Display diagonal | 5.08 cm (2") |
| Product colour | Black |
| Market positioning | Home & office |
| Built-in display | Yes |
| Power consumption (standby) | 3.9 W |
| Power consumption (printing) | 15 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Power consumption (off) | 0.17 W |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Operating relative humidity (H-H) | 15 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 40 °C |
| Width | 364 mm |
| Depth | 186 mm |
| Height | 69 mm |
| Weight | 2.1 kg |
| Ethernet LAN | No |
| Wi-Fi | Yes |
| Mobile printing technologies | HP ePrint |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Built-in processor | Yes |
| Internal memory | 128 MB |
| Maximum internal memory | 128 MB |
| Card reader integrated | No |
| Memory type | DDR3 |
| Processor frequency | 525 MHz |
| Standard interfaces | Wireless LAN, USB 2.0 |
| PictBridge | No |
| USB port | Yes |
| Print resolution colour | 4800 x 1200 DPI |
| Maximum resolution | 4800 x 1200 DPI |
| Print resolution black | 1200 x 1200 DPI |
| Print speed (colour, normal quality, A4/US Letter) | 7 ppm |
| Print speed (black, draft quality, A4/US Letter) | 20 ppm |
| Time to first page (colour, normal) | 14 s |
| Print speed (black, normal quality, A4/US Letter) | 10 ppm |
| Time to first page (black, normal) | 12 s |
| Print speed (colour, draft quality, A4/US Letter) | 19 ppm |
| Total input capacity | 50 sheets |
| Total output capacity | 50 sheets |
| Envelopes sizes | DL, C6, C5 |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A4, A6, A5 |
| Paper tray media types | Photo paper, Recycled paper, Plain paper, Glossy paper |
| ISO B-series sizes (B0...B9) | B5 |
| JIS B-series sizes (B0...B9) | B5 |
| Maximum ISO A-series paper size | A4 |
| Hazard pictogram(s) | GHS07: Harmful, GHS09: Environmental hazard |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT Silver |