Kohersen Black Cube 20 cm frying pan with lid
Kohersen Black Cube 20 cm frying pan with lid







Kohersen Black Cube 20 cm frying pan with lid
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Fast heat | Yes |
| Product colour | Silver |
| Oven proof | Yes |
| Dishwasher proof | Yes |
| Capacity | 1.1 L |
| Suitable for hob types | Gas, Sealed plate, Ceramic, Induction, Halogen |
| Low-fat frying technology | Yes |
| Doesn't contain | Perfluorooctanoic Acid (PFOA), Perfluorooctanesulfonic acid (PFOS) |
| Shape | Round |
| Maximum baking temperature | 260°C |
| Handles quantity | 1 |
| Lid with filling hole | Yes |
| Abrasion-resistant | Yes |
| Non-stick coating | Yes |
| Frying pan diameter | 20 cm |
| Depth (imperial) | 4 cm |
| Height (with lid) | 10 cm |
| Weight | 1.2 kg |
| Internal coating | DIAMOND |
| Material | Stainless steel, Aluminium |
| Cover material | Glass, Steel |