- New
-
−4%
Keenetic Skipper AC1200 Mesh Wi-Fi 5 Router with a 4-Port Gigabit Smart Switch and USB Port
Keenetic Skipper AC1200 Mesh Wi-Fi 5 Router with a 4-Port Gigabit Smart Switch and USB Port
Guarantee
36 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Firmware upgradeable | Yes |
| Processor frequency | 900 MHz |
| Processor model | EcoNet EN7528DU |
| Internal memory type | DDR3 |
| Processor manufacturer | MediaTek |
| Processor cores | 2 |
| WireGuard | Yes |
| AdGuard ad blocker | Yes |
| Cloudflare DNS | Yes |
| Flash memory | 128 MB |
| Internal memory | 256 MB |
| Built-in processor | Yes |
| Product colour | Grey, White |
| LED indicators | LAN, Power, WAN |
| Product type | Tabletop router |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Power source type | AC |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Output voltage | 12 V |
| Output current | 1.5 A |
| Security algorithms | WPA2-Enterprise, OWE, WPA2-PSK, WEP, WPA-PSK, WPA3-PSK, WPA3-Enterprise |
| MAC address filtering | Yes |
| Network address translation (NAT) | Yes |
| Schedule access | Yes |
| Firewall | Yes |
| Firewall security | SPI |
| IGMP snooping | Yes |
| Parental control | Yes |
| Guest access | Yes |
| System event log | Yes |
| DoS attack prevention | Yes |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 95% |
| Web-based management | Yes |
| MIMO | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Intelligent Mesh technology | Yes |
| HTTPS security for access via KeenDNS | Yes |
| Bandwidth control | Yes |
| Number of data streams | 2x2 |
| Direct or cloud access via KeenDNS | Yes |
| MU-MIMO technology | Yes |
| WPS push button | Yes |
| Backup function | Yes |
| Traffic statistics | Yes |
| Wi-Fi Multimedia (WMM)/(WME) | Yes |
| Web-based setup wizard | Yes |
| Command-line interface (CLI) | Yes |
| Captive portal | Yes |
| Cloud-managed | Yes |
| Weight | 270 g |
| Height | 29 mm |
| Depth | 110 mm |
| Width | 159 mm |
| VPN support | PPTP (client/server), L2TP over IPSec client/server, OpenVPN client/server, SSTP client/server, IPsec VPN (client/server) |
| Networking standards | IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.11v, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11r, IEEE 802.1Q, IEEE 802.11k, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Ethernet LAN data rates | 100, 10, 1000 |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| VPN server | OpenVPN |
| Support Samba (storage) | Yes |
| PPPoE/PPTP/L2TP pass-through | Yes |
| Number of guest networks (2.4 GHz) | 7 |
| Media server | Yes |
| IntelliQoS | Yes |
| Routing table | Manual, DHCP |
| Number of guest networks (5 GHz) | 7 |
| Built-in FTP server | Yes |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Policy-based routing | Yes |
| Port forwarding | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| L2TP/PPTP data rate | 800 Mbit/s |
| WireGuard throughput | 130 Mbit/s |
| Ping check | Yes |
| Dynamic DNS (DDNS) | Yes |
| Internet connection backup | Yes |
| IPoE/PPPoE data rate | 1800 Mbit/s |
| Mobile operating systems supported | iOS, Android |
| Quick start guide | Yes |
| AC adapter included | Yes |
| Cables included | LAN (RJ-45) |
| Quick installation guide | Yes |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| WLAN data transfer rate (max) | 1200 Mbit/s |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) |
| WLAN data transfer rate (first band) | 300 Mbit/s |
| Wi-Fi band | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| WLAN data transfer rate (second band) | 867 Mbit/s |
| DHCP client | Yes |
| UDP-to-HTTP proxy | Yes |
| Universal Plug and Play (UPnP) | Yes |
| DHCP server | Yes |
| Supported network protocols | IPoE, PPPoE, PPTP, L2TP, 802.1x |
| IPv4 & IPv6 features | Dual stack IPv4/IPv6, IPv6 Telnet, IPv6 SSH |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 4 |
| DC-in jack | Yes |
| USB port | No |
| Antennas quantity | 4 |
| Antenna design | External |
| Ethernet WAN | Yes |
| 3G/4G USB modem compatibility | Yes |
| SIM card slot | No |
| WAN connection type | RJ-45, WISP |
| DSL WAN | No |
| Supported WAN type | Multi-WAN |
| Supported protocols | EoIP, IP-IP, GRE |
| Number of users | 199 user(s) |
| USSD request support | Yes |