- New
-
−5%
Keenetic Explorer (KN-1621) wireless router Fast Ethernet Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) White
Keenetic Explorer (KN-1621) wireless router Fast Ethernet Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) White
Guarantee
36 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Cloudflare DNS | Yes |
| AdGuard ad blocker | Yes |
| WireGuard | Yes |
| Internal memory | 128 MB |
| Processor frequency | 580 MHz |
| Processor manufacturer | MediaTek |
| Processor model | MediaTek MT7628N |
| Flash memory | 32 MB |
| Internal memory type | DDR2 |
| Built-in processor | Yes |
| Firmware upgradeable | Yes |
| Product colour | White |
| Product type | Tabletop router |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Output voltage | 12 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power source type | AC |
| Output current | 1 A |
| Guest access | Yes |
| Security algorithms | WPA2-Enterprise, WPA-PSK, WPA2-PSK, WEP, WPA3-PSK, WPA3-Enterprise, OWE |
| MAC address filtering | Yes |
| Parental control | Yes |
| Network address translation (NAT) | Yes |
| System event log | Yes |
| IGMP snooping | Yes |
| Firewall security | SPI |
| Schedule access | Yes |
| Firewall | Yes |
| DoS attack prevention | Yes |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| HTTPS security for access via KeenDNS | Yes |
| Direct or cloud access via KeenDNS | Yes |
| Web-based setup wizard | Yes |
| Web-based management | Yes |
| Captive portal | Yes |
| Intelligent Mesh technology | Yes |
| Wi-Fi Multimedia (WMM)/(WME) | Yes |
| Cloud-managed | Yes |
| WPS push button | Yes |
| Bandwidth control | Yes |
| Traffic statistics | Yes |
| Backup function | Yes |
| Command-line interface (CLI) | Yes |
| Depth | 91 mm |
| Weight | 113 g |
| Width | 107 mm |
| Height | 26 mm |
| VPN support | PPTP (client/server), L2TP over IPSec client/server, OpenVPN client/server, SSTP client/server, IPsec VPN (client/server) |
| L2TP/PPTP data rate | 95 Mbit/s |
| Ping check | Yes |
| Internet connection backup | Yes |
| IntelliQoS | Yes |
| PPPoE/PPTP/L2TP pass-through | Yes |
| WireGuard throughput | 45 Mbit/s |
| Routing table | DHCP, Manual |
| Networking standards | IEEE 802.11ac, IEEE 802.11b, IEEE 802.1Q, IEEE 802.11a, IEEE 802.11r, IEEE 802.11k, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.11v |
| Cabling technology | 10/100Base-T(X) |
| Ethernet LAN interface type | Fast Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Policy-based routing | Yes |
| Port forwarding | Yes |
| Number of guest networks (5 GHz) | 1 |
| Ethernet LAN data rates | 10, 100 |
| Number of guest networks (2.4 GHz) | 1 |
| Dynamic DNS (DDNS) | Yes |
| IPoE/PPPoE data rate | 95 Mbit/s |
| Mobile operating systems supported | iOS, Android |
| AC adapter included | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | LAN (RJ-45) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) |
| WLAN data transfer rate (second band) | 867 Mbit/s |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| WLAN data transfer rate (first band) | 300 Mbit/s |
| WLAN data transfer rate (max) | 1200 Mbit/s |
| Wi-Fi band | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| UDP-to-HTTP proxy | Yes |
| Supported network protocols | IPoE, PPPoE, PPTP, L2TP, 802.1x |
| DHCP client | Yes |
| Universal Plug and Play (UPnP) | Yes |
| DHCP server | Yes |
| IPv4 & IPv6 features | IPv6 SSH, IPv6 Telnet, Dual stack IPv4/IPv6 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 3 |
| Antennas quantity | 2 |
| Antenna design | External |
| Ethernet WAN | Yes |
| WAN connection type | RJ-45, WISP |
| Supported WAN type | Multi-WAN |
| Supported protocols | EoIP, IP-IP, GRE |
| Number of users | 199 user(s) |
| USSD request support | Yes |