- New
-
−4%
Keenetic Buddy 6 SE (KN-4410) Network repeater White, Grey 1000 Mbit/s
Keenetic Buddy 6 SE (KN-4410) Network repeater White, Grey 1000 Mbit/s
Guarantee
36 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Internal memory | 256 MB |
| Processor cores | 2 |
| Processor model | MediaTek MT7981B |
| Processor manufacturer | MediaTek |
| Flash memory | 128 MB |
| Processor frequency | 1300 MHz |
| Internal memory type | DDR3 |
| Product colour | White, Grey |
| LED indicators | Yes |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 95% |
| MAC address filtering | Yes |
| Backup function | Yes |
| Event logging | Yes |
| Cloud-managed | Yes |
| Dynamic Frequency Selection (DFS) | Yes |
| Command-line interface (CLI) | Yes |
| Wireless meshing | Yes |
| IPv4 & IPv6 features | IPv6 SSH, IPv6 Telnet |
| Weight | 244 g |
| Depth | 37 mm |
| Width | 78 mm |
| Height | 164 mm |
| Networking standards | IEEE 802.11v, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11r, IEEE 802.11k |
| Security algorithms | WPA3-PSK, WPA-PSK, WEP, WPA2-Enterprise, WPA2-PSK, WPA3-Enterprise, OWE |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Wi-Fi data rate (max) | 3000 Mbit/s |
| Modulation | OFDMA |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| WLAN data transfer rate (second band) | 2402 Mbit/s |
| WLAN data transfer rate (first band) | 574 Mbit/s |
| Wi-Fi band | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| Wi-Fi Multimedia (WMM)/(WME) | Yes |
| MU-MIMO technology | Yes |
| Type | Network repeater |
| Mobile app support | Yes |
| Firmware upgradeable | Yes |
| Guest access | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 1000 |
| Airtime Fairness (ATF) | Yes |
| Number of guest networks (2.4 GHz) | 7 |
| Web-based setup wizard | Yes |
| Direct or cloud access via KeenDNS | Yes |
| WPS push button | Yes |
| Data transfer rate | 3000 Mbit/s |
| BeamForming | Yes |
| Cables included | LAN (RJ-45) |
| Quick start guide | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Antennas quantity | 2 |
| Antenna type | Internal |