- New
-
−5%
Keenetic Buddy 5 AC1200 Mesh Wi-Fi 5 Range Extender with Ethernet Port
Keenetic Buddy 5 AC1200 Mesh Wi-Fi 5 Range Extender with Ethernet Port
Guarantee
36 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| LED indicators | Yes |
| Product colour | White, Grey |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Depth | 41 mm |
| Weight | 204 g |
| Height | 128 mm |
| Width | 68 mm |
| Security algorithms | WPA-PSK, OWE, WPA-PSK2, WEP, WPA2-Enterprise, WPA3-Enterprise, WPA3-PSK |
| Networking standards | IEEE 802.11v, IEEE 802.11k, IEEE 802.11n, IEEE 802.11r |
| Wi-Fi band | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| Cabling technology | 10/100Base-T(X) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi data rate (max) | 1200 Mbit/s |
| Type | Network repeater |
| Data transfer rate | 1200 Mbit/s |
| WPS push button | Yes |
| BeamForming | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 100 |
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | LAN (RJ-45) |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Antennas quantity | 2 |
| Antenna type | External |