LORGAR MSA10, Ultralight Wired Gaming Mouse Advanced, white
LORGAR MSA10, Ultralight Wired Gaming Mouse Advanced, white
Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
2 - 4
business days
LORGAR PLATFORM helps you get the most from your device! Simply download and install our software to configure mouse settings, program buttons, synchronize with other devices, control backlighting, create macros, and access additional features.
With LORGAR PLATFORM, you can easily track your device performance statistics. Monitor your usage time, cursor travel distance, mouse activity, button click counts, average speed, scroll count, and other useful metrics.
At just 55 grams, this gaming mouse features a symmetrical shape comfortable for all users. Through the case, you can see a stylish custom-made PCBA that adds uniqueness to the device. Includes a braided 1.8 m cable.
Pixart PAW3311 sensor with a maximum sensitivity of 12,000 DPI ensures stable performance at acceleration up to 35 G. Compatible with all gaming surfaces, delivering high accuracy and responsiveness.
All mouse buttons can be configured according to your preferences: main buttons rated for 50 million clicks, sensitivity button, customizable forward and back buttons with 10-million-click durability, and scroll wheel with integrated button.
The eye-catching RGB backlight can be adjusted using the mouse buttons or LORGAR PLATFORM. The lighting can be synchronized with other LORGAR™ products, such as our RGB gaming mouse pad.
Thanks to Virgin PTFE gliders, the mouse moves smoothly on any gaming surface, providing precise control. Pair it with LORGAR™ mouse pads for the ultimate accuracy boost!
Inside the box you'll find spare mouse feet, an eco-friendly cup coaster, two hand warmers, and a branded keychain. Remember to check the box before disposal!
| Marketing Model Name | MSA10 |
| Commercial Name | Ultralight Gaming Mouse Advanced MSA10 White (LRG-MSA10-WH) |
| Software | LORGAR PLATFORM |
| Device Location | External |
| Connectivity Technology | Wired |
| Interface | USB |
| Number of Buttons | 6 |
| Button Function | Programmable |
| Button Lifetime | 50 000 000 clicks |
| Mouse Sensor | PixArt PAW3311DB |
| Movement Resolution | 12000 dpi |
| Max&Min Movement Resolution | 100 dpi 12000 dpi |
| Pointing Device Technology | Optical |
| Max. Movement Speed | 300 in/sec |
| Maximum Acceleration | 35 G |
| Response Rate | 125 Hz/250 Hz/500 Hz/1000 Hz |
| Frame Rate | 12000 frames per second |
| Mouse Features | Right Handed RGB lighting Symmetrical Lightweight Comb bottom with LORGAR™ logo on PCBA USB braided cable |
| Requires Operating System | Windows 11/10/8/7/Vista |
| External Color | White |
| Cable Length | 1.8 m |
| Included Accessories | Quick Start Guide Keychain Cup coaster Two hand warmers Carrying Bag Spare mouse feet |
| Width | 62.5 mm |
| Height | 39 mm |
| Depth | 123 mm |
| Nominal Weight | 0.055 kg |
| Maximum Operating Ambient Temperature | 65 °C |
| Minimum Operating Ambient Temperature | -25 °C |
| Maximum Non-Operating Ambient Temperature | 85 °C |
| Minimum Non-Operating Ambient Temperature | -25 °C |
| Maximum Operating Humidity | 85 % |
| Maximum Non-Operating Humidity | 85 % |
| Warranty Term (month) | 24 month(s) |
| Warranty Validation Criteria | Serial Number |
| Pack Length (mm) | 168 mm |
| Pack Width (mm) | 65 mm |
| Pack Height (mm) | 134 mm |
| Weight | 0.412 kg |
| Pack Weight Netto (kg) | 0.171 kg |
| Pieces in pack | 1 |
| Package Type | Retail |
| EAN Code | 5291485016753 |
| Quantity of the boxes per pallet (by air)(pcs) | 36 |
| Quantity of the packs per pallet (by air)(pcs) | 720 |
| Dimensions of pallet (by air) | 1065x1035x1215 mm |
| Quantity of the boxes per pallet (by sea)(pcs) | 54 |
| Quantity of the packs per pallet (by sea)(pcs) | 1080 |
| Dimensions of pallet (by sea) | 1065x1035x1896 mm |