Philips E Line 271E1SCA / 00 LED display 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD Black
Product reference:
6-271E1SCA/00
Philips E Line 271E1SCA/00 LED display 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD Black
Philips E Line 271E1SCA / 00 LED display 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD Black
Product reference:
6-271E1SCA/00
Philips E Line 271E1SCA/00 LED display 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD Black
You have 3 products in compare list, please remove someone and try again
- Add to favorites products
- Added to favorites products
- Removed to favorites product
Guarantee
36 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Market positioning | Home |
| Feet colour | Black |
| Front bezel colour | Black |
| EPEAT compliance | Y |
| Product colour | Black |
| Energy Star certified | Y |
| RoHS compliance | Y |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Power consumption (typical) | 33.2 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Energy efficiency class (SDR) | F |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Non-operating altitude | 0 - 12192 m |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating altitude | 0 - 3658 m |
| Width | 611 mm |
| Weight (with stand) | 4.5 kg |
| Depth | 43 mm |
| Height | 367 mm |
| Depth (with stand) | 202 mm |
| Width (with stand) | 611 mm |
| Weight | 3.81 kg |
| Height (with stand) | 462 mm |
| AMD FreeSync | Yes |
| Flicker-free technology | Yes |
| Low Blue Light technology | Yes |
| NVIDIA G-SYNC | No |
| Component video sync | Sync-on-green (SOG), Separate sync |
| Digital horizontal frequency | 30 - 85 kHz |
| Digital vertical frequency | 48 - 76 Hz |
| Backlight type | W-LED |
| Viewable size, vertical | 33.6 cm |
| Horizontal scan range | 30 - 85 kHz |
| Contrast ratio (typical) | 3000:1 |
| Viewable size, horizontal | 59.8 cm |
| Display sRGB | Yes |
| Panel type | VA |
| NTSC coverage (typical) | 83% |
| Supported video modes | 1080p |
| Separate H/V sync | Yes |
| Vertical scan range | 48 - 76 Hz |
| sRGB coverage (typical) | 100% |
| Pixel density | 82 ppi |
| Maximum refresh rate | 75 Hz |
| Display technology | LCD |
| Colour gamut | 83% |
| Display diagonal | 68.6 cm (27") |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| 3D | No |
| Display number of colours | 16.78 million colours |
| Display brightness (typical) | 250 cd/m² |
| Response time | 4 ms |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Screen shape | Curved |
| HD type | Full HD |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Supported graphics resolutions | 1920 x 1080 (HD 1080) |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Pixel pitch | 0.311 x 0.311 mm |
| Built-in camera | No |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of speakers | 2 |
| RMS rated power | 3 W |
| On Screen Display (OSD) languages | Turkish, Swedish, Ukrainian, Traditional Chinese, French, Japanese, Simplified Chinese, German, Italian, Dutch, Spanish, English, Russian, Czech, Korean, Greek, Polish, Finnish, Hungarian, Portuguese |
| Height adjustment | No |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| Tilt adjustment | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| VESA mounting | Yes |
| Number of OSD languages | 21 |
| Plug and Play | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cable lock slot | Yes |
| Tilt angle range | -5 - 20° |
| LED indicators | Stand-by, Operation |
| Audio input | No |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Headphone out | Yes |
| Headphone outputs | 1 |
| HDMI version | 1.4 |
| DVI port | No |
| HDMI | Yes |
| PC Audio in | Yes |
| Built-in USB hub | No |
| On/off switch | Yes |
| Manual | Yes |
| Recyclable packaging material | 100% |
| Mean time between failures (MTBF) | 50000 h |
| TV tuner integrated | No |
| Warnings | Unplug the monitor from the power source before cleaning., Place the monitor on a flat and stable surface to avoid tipping and damage., Do not disassemble the monitor casing to avoid risk of electric shock. |
Offensive and promotional comments are unpublished.
Testimonials not found!
Request for product delivery/order