-
−5%
MSI MAG 346CQ computer monitor 86.4 cm (34") 3440 x 1440 pixels UltraWide Dual Quad HD LCD Black
MSI MAG 346CQ computer monitor 86.4 cm (34") 3440 x 1440 pixels UltraWide Dual Quad HD LCD Black
Guarantee
36 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Market positioning | Gaming |
| Feet colour | Black |
| Frameless design | Yes |
| Product colour | Black |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 51 kWh |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Power supply type | Internal |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 31 kWh |
| European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code | 2223008 |
| Energy efficiency class (SDR) | F |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Weight (without stand) | 5.5 kg |
| Depth (without stand) | 111.9 mm |
| Weight (with stand) | 6.3 kg |
| Height (without stand) | 363.9 mm |
| Width (without stand) | 808 mm |
| Height (with stand) | 458.8 mm |
| Depth (with stand) | 269.5 mm |
| Width (with stand) | 808 mm |
| VESA Adaptive Sync support | Yes |
| AMD FreeSync | No |
| NVIDIA G-SYNC | No |
| Cables included | Power, DisplayPort, AC, Audio (3.5mm) |
| Stand included | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Display technology | LCD |
| Display diagonal (metric) | 86.36 cm |
| Panel type | VA |
| Vertical scan range | 48 - 180 Hz |
| Supported video modes | 1440p |
| Anti-glare screen | Yes |
| Horizontal scan range | 71.04 - 268.2 kHz |
| Contrast ratio (typical) | 4000:1 |
| Colour gamut | 105% |
| Response time (MPRT) | 1 ms |
| Viewable size, vertical | 33.4 cm |
| Viewable size, horizontal | 79.7 cm |
| Maximum refresh rate | 180 Hz |
| Colour gamut standard | NTSC |
| sRGB coverage (typical) | 125% |
| Touchscreen | No |
| Screen curvature rating | 1500R |
| Display number of colours | 1.07 billion colours |
| Response time | 1 ms |
| Screen shape | Curved |
| Display diagonal | 86.4 cm (34") |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Pixel pitch | 0.23175 x 0.23175 mm |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Display resolution | 3440 x 1440 pixels |
| Display brightness (typical) | 300 cd/m² |
| Aspect ratio | 21:9 |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Contrast ratio (dynamic) | 100000000:1 |
| HD type | UltraWide Dual Quad HD |
| Supported graphics resolutions | 3440 x 1440 |
| Built-in camera | No |
| Built-in speaker(s) | No |
| Tilt adjustment | Yes |
| VESA mounting | Yes |
| Swivelling | No |
| Height adjustment | No |
| Pivot | No |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Cable lock slot | Yes |
| Tilt angle range | -5 - 20° |
| Cable lock slot type | Kensington |
| HDMI ports quantity | 2 |
| HDMI version | 2.0b |
| Headphone out | Yes |
| Headphone outputs | 1 |
| Built-in USB hub | No |
| HDMI | Yes |
| DisplayPort version | 1.4a |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| Harmonized System (HS) code | 85285210 |
| Warnings | Do not disassemble the monitor casing to avoid risk of electric shock., Place the monitor on a flat and stable surface to avoid tipping and damage., Unplug the monitor from the power source before cleaning. |