Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
3 - 5
business days
Experience immersive gaming with the MAG 272URDF E16 gaming monitor. Featuring Dual Mode with UHD 160Hz and FHD 320Hz, along with AI Navigator for an enhanced gaming experience, it delivers exceptional performance. Certified with VESA DisplayHDR 400, it refines contrast and shadows for stunning visual clarity. Designed for competitive FPS, first-person RPG/MMORPG, and flight/racing simulators, the MAG 272URDF E16 redefines casual gaming, pushing players to see beyond the game.
MSI's mainstream MAG series epitomizes stability and durability and is built to withstand the most intense gaming sessions. The entire lineup features robust construction with metallic-like hardness and excellent heat dissipation, ensuring stability for all critical gaming components.
Dual Mode
Dual Mode allows you to select the resolution and refresh rate that best suit your game—choose a higher refresh rate with lower resolution for fast-paced FPS games or enjoy crisp 4K visuals with a lower refresh rate. Designed with a user-centric approach and ergonomic convenience, it features a 5-way Joystick Navigator on the right side of the screen and a one-click switch button, making it easy to toggle Dual Mode settings and providing a seamless, user-friendly experience.
ASPECT RATIO OPTIONS
Supports a variety of aspect ratios, allowing selection of 24.5" imagery. Choose the size you want at your leisure, and elevate your gaming experience to the utmost.
| Summary | MSI MAG 272URDF E16. Display diagonal: 68.6 cm (27"), Display resolution: 3840 x 2160 pixels, HD type: 4K Ultra HD, Response time: 0.5 ms, Native aspect ratio: 16:9, Viewing angle, horizontal: 178°, Viewing angle, vertical: 178°. Built-in USB hub, USB hub version: 2.0. VESA mounting, Height adjustment. Product colour: Black |
| Vendor Homepage | https://www.msi.com/Monitor/MAG-272URDF-E16 |
| Unit Box Height | 0.14 |
| Unit Box Length | 0.84 |
| Unit Box Width | 0.46 |
| Adobe RGB coverage | 88 % |
| Anti-glare screen | Yes |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Colour gamut | 93 % |
| Colour gamut standard | DCI-P3 |
| Contrast ratio (dynamic) | 100000000:1 |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| DCI-P3 coverage | 93 % |
| Display brightness (peak) | 400 cd/m² |
| Display brightness (typical) | 400 cd/m² |
| Display diagonal | 27 " |
| Display number of colours | 1.07 billion colours |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| HD type | 4K Ultra HD |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | DisplayHDR 400 |
| Maximum refresh rate | 160 Hz |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Panel type | Rapid IPS |
| Pixel pitch | 0.1554 x 0.1554 mm |
| Response time | 0.5 ms |
| Response time measurement type | GTG (Gray to Gray) |
| Screen shape | Flat |
| sRGB coverage (typical) | 131 % |
| Supported graphics resolutions | 1920 x 1080 (HD 1080)/3840 x 2160 |
| Supported video modes | 1920p/2160p |
| Touchscreen | No |
| Vertical scan range | 48 - 160 Hz |
| Viewable size, horizontal | 596.736 mm |
| Viewable size, vertical | 335.664 mm |
| Viewing angle, horizontal | 178 ° |
| Viewing angle, vertical | 178 ° |
| AMD FreeSync | No |
| NVIDIA G-SYNC | No |
| VESA Adaptive Sync support | Yes |
| Built-in camera | No |
| Built-in speaker(s) | No |
| Feet colour | Black |
| Frameless design | Yes |
| Market positioning | Gaming |
| Product colour | Black |
| Built-in USB hub | Yes |
| DisplayPort version | 1.4a |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| HDMI | Yes |
| HDMI ports quantity | 2 |
| HDMI version | 2.1 |
| Headphone out | Yes |
| Headphone outputs | 1 |
| Number of USB Type-B upstream ports quantity | 1 |
| USB hub version | 2.0 |
| USB Type-A downstream ports quantity | 2 |
| USB upstream port type | USB Type-A/USB Type-B |
| Adjustable height (max) | 130 mm |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Height adjustment | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Pivot | Yes |
| Pivot angle | -90 - 90 ° |
| Swivel angle range | -30 - 30 ° |
| Swivelling | Yes |
| Tilt adjustment | Yes |
| Tilt angle range | -5 - 20 ° |
| VESA mounting | Yes |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 55 kWh |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 25 kWh |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy efficiency class (SDR) | F |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power supply type | Internal |
| Depth (with stand) | 227.9 mm |
| Depth (without stand) | 54.6 mm |
| Height (with stand) | 536.3 mm |
| Height (without stand) | 365.4 mm |
| Weight (with stand) | 7400 g |
| Width (with stand) | 613.5 mm |
| Width (without stand) | 613.5 mm |
| Package depth | 148 mm |
| Package height | 475 mm |
| Package type | Box |
| Package weight | 10000 g |
| Package width | 840 mm |
| Cables included | HDMI/Power/USB |
| Quick start guide | Yes |
| Stand included | Yes |
| Data Sheet (Link) | https://eprel.ec.europa.eu/api/product/2283906/fiches?language=EN |
| Energy efficiency class | F |
| EPREL Registration Number | 2283906 |
| EPREL Version Number | 2 |
| Model | MAG 272URDF E16 |
| Model name | MAG 272URDF E16 |
| Included Accessories | 1x DisplayPort Cable (1.4a), 1x USB Type-B to A Cable, 1x Power Cord (C13), 1x Quick Guide, 4x Stand Screw |
| Unit Calculated Volume | 0.0541 cubm |
| Product Net Weight | 7.4 kg |
| Unit Calculated Weight | 10.2 kg |