Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
3 - 5
business days
Experience immersive gaming with the MAG 272F gaming monitor. It features a 1920x1080 (FHD) panel, a 200Hz refresh rate, and a rapid 0.5ms (GtG, Min) response time. The monitor is HDR ready, enhancing eye-catching details through adjustments in contrast and shadows. Designed for competitive FPS, first-person RPG/MMORPG, and flight/racing simulator genres, the MSI MAG 272F Gaming Monitor takes casual gaming to a new level, challenging players to see beyond the game.
MSI's mainstream MAG series epitomizes stability and durability and is built to withstand the most intense gaming sessions. The entire lineup features robust construction with metallic-like hardness and excellent heat dissipation, ensuring stability for all critical gaming components.
| Summary | MSI MAG 272F. Display diagonal: 68.6 cm (27"), Display resolution: 1920 x 1080 pixels, HD type: Full HD, Response time: 0.51 ms, Native aspect ratio: 16:9, Viewing angle, horizontal: 178°, Viewing angle, vertical: 178°. VESA mounting. Product colour: Black |
| Vendor Homepage | https://www.msi.com/Monitor/MAG-272F |
| Unit Box Height | 0.44 |
| Unit Box Length | 0.66 |
| Unit Box Width | 0.125 |
| Adobe RGB coverage | 90 % |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Colour gamut | 91 % |
| Colour gamut standard | DCI-P3 |
| Contrast ratio (dynamic) | 100000000:1 |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| DCI-P3 coverage | 91 % |
| Display brightness (typical) | 300 cd/m² |
| Display diagonal | 27 " |
| Display number of colours | 1.07 billion colours |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| HD type | Full HD |
| Horizontal scan range | 30 - 230 kHz |
| Maximum refresh rate | 200 Hz |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Panel type | Rapid IPS |
| Pixel pitch | 0.3114 x 0.3114 mm |
| Response time | 0.51 ms |
| Response time measurement type | GTG (Gray to Gray) |
| Screen shape | Flat |
| sRGB coverage (typical) | 115 % |
| Supported graphics resolutions | 1920 x 1080 (HD 1080) |
| Supported video modes | 1920p |
| Touchscreen | No |
| Vertical scan range | 48 - 200 Hz |
| Viewable size, horizontal | 597.888 mm |
| Viewable size, vertical | 336.312 mm |
| Viewing angle, horizontal | 178 ° |
| Viewing angle, vertical | 178 ° |
| AMD FreeSync | Yes |
| AMD FreeSync type | FreeSync Premium |
| NVIDIA G-SYNC | No |
| Built-in camera | No |
| Built-in speaker(s) | No |
| Frameless design | Yes |
| Market positioning | Gaming |
| Product colour | Black |
| Built-in USB hub | No |
| DisplayPort version | 1.2a |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DVI port | No |
| HDMI | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.0b |
| Headphone out | Yes |
| Headphone outputs | 1 |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Height adjustment | No |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Pivot | No |
| Swivelling | No |
| Tilt adjustment | Yes |
| Tilt angle range | -5 - 20 ° |
| VESA mounting | Yes |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 30 kWh |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 21 kWh |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy efficiency class (SDR) | E |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power supply type | Internal |
| Depth (with stand) | 249.8 mm |
| Depth (without stand) | 54 mm |
| Height (with stand) | 440 mm |
| Height (without stand) | 364.8 mm |
| Weight (with stand) | 3900 g |
| Width (with stand) | 612.6 mm |
| Width (without stand) | 612.6 mm |
| Package depth | 131 mm |
| Package height | 446 mm |
| Package type | Box |
| Package weight | 6200 g |
| Package width | 668 mm |
| Data Sheet (Link) | https://eprel.ec.europa.eu/api/product/2239862/fiches?language=EN |
| Energy efficiency class | E |
| EPREL Registration Number | 2239862 |
| EPREL Version Number | 5 |
| Model | MAG 272F |
| Model name | MAG 272F |
| Included Accessories | 1x HDMI™ Cable (2.0), 1x Power Cord (C13), 1x Power Adaptor, 1x Quick Guide |
| Unit Calculated Volume | 0.0363 cubm |
| Product Net Weight | 3.9 kg |
| Unit Calculated Weight | 6.4 kg |