Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
3 - 5
business days
The MSI ARSENAL GAMING (MAG) series is engineered to give gamers the edge they need to dominate on the virtual battlefield. Inspired by the rugged durability and unwavering reliability of military-grade equipment, the MAG series is built to provide an unwavering defense in every gaming scenario.
However, MAG isn't just about performance; it's a design language that conveys ruggedness and toughness, embodying the very essence of the MAG style. For gamers who are determined to dominate their digital battlegrounds, the MAG series is here to stand with you, establishing the ultimate defense.
Readers' Choice Gaming Brand Winner
Rated the best for overall satisfaction, likelihood to recommend, and gaming performance, MSI is your go-to for the best gaming desktop and monitor experience.
| Summary | MSI MAG 255PXF. Display diagonal: 62.2 cm (24.5"), Display resolution: 1920 x 1080 pixels, HD type: Full HD, Display surface: Matt, Response time: 0.5 ms, Native aspect ratio: 16:9, Viewing angle, horizontal: 178°, Viewing angle, vertical: 178°. Built-in speaker(s). VESA mounting, Height adjustment. Product colour: Black |
| Vendor Homepage | https://www.msi.com/Monitor/MAG-255PXF |
| Unit Box Height | 0.505 |
| Unit Box Length | 0.63 |
| Unit Box Width | 0.14 |
| 3D | No |
| Adobe RGB coverage | 87 % |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Colour depth | 8 bit |
| Colour gamut | 90 % |
| Colour gamut standard | DCI-P3 |
| Contrast ratio (dynamic) | 100000000:1 |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| DCI-P3 coverage | 90 % |
| Display brightness (typical) | 250 cd/m² |
| Display diagonal | 24.5 " |
| Display number of colours | 1.07 billion colours |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display surface | Matt |
| HD type | Full HD |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Horizontal scan range | 53.28 - 333 kHz |
| Maximum refresh rate | 300 Hz |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Panel type | Rapid IPS |
| Pixel pitch | 0.2832 x 0.2802 mm |
| Response time | 0.5 ms |
| Response time measurement type | GTG (Gray to Gray) |
| Screen shape | Flat |
| sRGB coverage (typical) | 120 % |
| Supported graphics resolutions | 1920 x 1080 (HD 1080) |
| Supported video modes | 1080p |
| Touchscreen | No |
| Vertical scan range | 48 - 300 Hz |
| Viewable size, horizontal | 543.744 mm |
| Viewable size, vertical | 302.616 mm |
| Viewing angle, horizontal | 178 ° |
| Viewing angle, vertical | 178 ° |
| AMD FreeSync | Yes |
| AMD FreeSync type | FreeSync Premium |
| Flicker-free technology | Yes |
| Low Blue Light technology | Yes |
| NVIDIA G-SYNC | No |
| Built-in camera | No |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of speakers | 2 |
| RMS rated power | 4 W |
| Feet colour | Black |
| Frameless design | Yes |
| Market positioning | Gaming |
| Product colour | Black |
| Audio input | No |
| Built-in USB hub | No |
| DisplayPort version | 1.4a |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DVI port | No |
| HDMI | Yes |
| HDMI ports quantity | 2 |
| HDMI version | 2.0b |
| Headphone out | Yes |
| Headphone outputs | 1 |
| Adjustable height (max) | 130 mm |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Height adjustment | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Pivot | Yes |
| Pivot angle | -90 - 90 ° |
| Swivel angle range | -30 - 30 ° |
| Swivelling | Yes |
| Tilt adjustment | Yes |
| Tilt angle range | -5 - 20 ° |
| VESA mounting | Yes |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 25 kWh |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 18 kWh |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy efficiency class (SDR) | E |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power supply type | Internal |
| Depth (with stand) | 227.9 mm |
| Depth (without stand) | 66.4 mm |
| Height (with stand) | 511.9 mm |
| Height (without stand) | 326.9 mm |
| Weight (with stand) | 5300 g |
| Width (with stand) | 557.1 mm |
| Width (without stand) | 557.1 mm |
| Package depth | 142 mm |
| Package height | 508 mm |
| Package type | Box |
| Package weight | 7800 g |
| Package width | 630 mm |
| Cables included | Power |
| Quick start guide | Yes |
| On/off switch | Yes |
| TV tuner integrated | No |
| Warranty period | 3 year(s) |
| Data Sheet (Link) | https://eprel.ec.europa.eu/api/product/2120246/fiches?language=EN |
| Energy efficiency class | E |
| EPREL Registration Number | 2120246 |
| EPREL Version Number | 3 |
| Model | MAG 255PXF |
| Model name | MAG 255PXF |
| Included Accessories | 1x DisplayPort Cable (1.4a) 1x Power Cord (C13) 1x Quick Guide 4x Stand Screw |
| Unit Calculated Volume | 0.04454 cubm |
| Product Net Weight | 5.3 kg |
| Unit Calculated Weight | 8 kg |