LCD Monitor, AOC, 24.5 ", 2560 x 1440 pixels, Quad HD, Native aspect ratio 16:9, LED, Flat, Q25G4SR
Product reference:
2-4038986142748
LCD Monitor, AOC, 24.5 ", 2560 x 1440 pixels, Quad HD, Native aspect ratio 16:9, LED, Flat, Q25G4SR
Product reference:
2-4038986142748
You have 3 products in compare list, please remove someone and try again
- Add to favorites products
- Added to favorites products
- Removed to favorites product
Guarantee
36 month
Delivery from Lithuania in
3 - 5
business days
Dominate the game with the Q25G4SR QHD 300Hz Fast IPS gaming monitor
The Q25G4SR delivers stunning QHD resolution with a blazing-fast 300Hz refresh rate and 1ms GtG response time on a Fast IPS panel for ultra-smooth, crystal-clear visuals. With MBR MPRT 0.3ms, HDR400, and low input lag, every moment is sharp and responsive. Designed for peak performance, it features HDMI 2.1, an ergonomic stand, and an eSports base for optimal comfort and stability. Elevate your setup with a monitor built for competitive gaming.
| Summary | AOC G4 Q25G4SR. Display diagonal: 62.2 cm (24.5"), Display resolution: 2560 x 1440 pixels, HD type: Quad HD, Display technology: LED, Response time: 1 ms, Native aspect ratio: 16:9, Viewing angle, horizontal: 178°, Viewing angle, vertical: 178°. Built-in speaker(s). VESA mounting, Height adjustment. Product colour: Black, Redwei |
| Vendor Homepage | https://eu.aoc.com/ |
| Unit Box Height | 0.415 |
| Unit Box Length | 0.687 |
| Unit Box Width | 0.14 |
| Adobe RGB coverage | 91 % |
| Anti-glare screen | Yes |
| Backlight type | W-LED |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| DCI-P3 coverage | 91.3 % |
| Display brightness (typical) | 400 cd/m² |
| Display diagonal | 24.5 " |
| Display diagonal (metric) | 62.2 cm |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Display resolution | 2560 x 1440 pixels |
| Display technology | LED |
| HD type | Quad HD |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | DisplayHDR 400 |
| Horizontal scan range | 30 - 450 kHz |
| LED backlight | Yes |
| Maximum refresh rate | 300 Hz |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Panel type | Fast IPS |
| Pixel density | 119.89 ppi |
| Response time | 1 ms |
| Response time (MPRT) | 0.3 ms |
| Response time measurement type | GTG (Gray to Gray) |
| Screen shape | Flat |
| sRGB coverage (typical) | 114.7 % |
| Touchscreen | No |
| Vertical scan range | 48 - 300 Hz |
| Viewing angle, horizontal | 178 ° |
| Viewing angle, vertical | 178 ° |
| AMD FreeSync refresh rate range | 48 - 300 Hz |
| Flicker-free technology | Yes |
| Low Blue Light technology | Yes |
| VESA Adaptive Sync support | Yes |
| Built-in camera | No |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of speakers | 2 |
| RMS rated power | 4 W |
| Detachable stand | Yes |
| Front bezel colour | Black |
| Market positioning | Gaming |
| Product colour | Black,Red |
| Built-in USB hub | No |
| DisplayPort version | 1.4 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| HDMI | Yes |
| HDMI ports quantity | 2 |
| HDMI version | 2.1 |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| Headphone out | Yes |
| Headphone outputs | 1 |
| Adjustable height (max) | 130 mm |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cable management | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Number of OSD languages | 19 |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| On Screen Display (OSD) languages | Croatian/Czech/Dutch/English/Finnish/French/German/Italian/Japanese/Korean/Polish/Portuguese/Russian/Simplified Chinese/Spanish/Swedish/Traditional Chinese/Turkish/Ukrainian |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Picture-in-Picture | Yes |
| Pivot | Yes |
| Pivot angle | -90 - 90 ° |
| Swivel angle range | -30 - 30 ° |
| Swivelling | Yes |
| Tilt adjustment | Yes |
| Tilt angle range | -3 - 21 ° |
| VESA mounting | Yes |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 40 kWh |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 21 kWh |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy efficiency class (SDR) | F |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Power consumption (standby) | 0.3 W |
| Power consumption (typical) | 23 W |
| Power supply type | Internal |
| Depth (with stand) | 207.6 mm |
| Depth (without stand) | 52.2 mm |
| Height (with stand) | 498.9 mm |
| Height (without stand) | 325.3 mm |
| Weight (with stand) | 4760 g |
| Weight (without stand) | 3760 g |
| Width (with stand) | 560.1 mm |
| Width (without stand) | 560.1 mm |
| Package depth | 139 mm |
| Package height | 139 mm |
| Package weight | 7450 g |
| Package width | 690 mm |
| Cables included | AC/DisplayPort/HDMI |
| Doesn't contain | Mercury/PVC/BFR |
| Bezel thickness type | Frameless |
| Brand specific technologies | Crosshair |
| Certification | WEEE,REACH compliant,RoHs compliant |
| Compliance certificates | REACH/RoHS/WEEE |
| Dial point | Yes |
| FPS counter | Yes |
| Heavy metals free | Hg (mercury) |
| Low input lag | Yes |
| Motion blur reduction | Yes |
| Shadow control | Yes |
| Warranty period | 3 year(s) |
| Data Sheet (Link) | https://eprel.ec.europa.eu/api/product/2244694/fiches?language=EN |
| Energy efficiency class | F |
| EPREL Registration Number | 2244694 |
| EPREL Version Number | 2 |
| Unit Calculated Volume | 0.03991 cubm |
| Product Net Weight | 4.76 kg |
| Unit Calculated Weight | 7.5 kg |
Offensive and promotional comments are unpublished.
Testimonials not found!
Request for product delivery/order