-
−12%
HP 23.8-inch Series 5 FHD monitor - 524sf
HP 23.8-inch Series 5 FHD monitor - 524sf
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Product colour | Silver |
| Market positioning | Home |
| Detachable stand | Yes |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (max) | 20 W |
| Power consumption (typical) | 16 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 15 kWh |
| Energy efficiency class (SDR) | E |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Width (with stand) | 535.8 mm |
| Depth (with stand) | 177.2 mm |
| Height (with stand) | 396.8 mm |
| Depth (without stand) | 34 mm |
| Height (without stand) | 31.6 cm |
| Weight (with stand) | 2.5 kg |
| Width (without stand) | 535.8 mm |
| Low Blue Light technology | Yes |
| Flicker-free technology | Yes |
| Cables included | AC, HDMI |
| Stand included | Yes |
| Power adapter included | Yes |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Response time | 5 ms |
| HD type | Full HD |
| Screen shape | Flat |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Supported graphics resolutions | 1920 x 1080 (HD 1080), 1280 x 800, 1600 x 900, 720 x 400, 1280 x 720 (HD 720), 640 x 480 (VGA), 1440 x 900, 1680 x 1050 (WSXGA+), 1024 x 768 (XGA), 800 x 600 (SVGA), 1280 x 1024 (SXGA) |
| Vertical scan range | 48 - 100 Hz |
| Display brightness (typical) | 300 cd/m² |
| Pixel pitch | 0.28 x 0.28 mm |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Horizontal scan range | 30 - 113 kHz |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Contrast ratio (dynamic) | 10000000:1 |
| Colour gamut standard | sRGB |
| Display diagonal | 60.5 cm (23.8") |
| Panel type | IPS |
| Maximum refresh rate | 100 Hz |
| Pixel density | 93 ppi |
| Haze rate | 25% |
| Surface hardness | 3H |
| Colour gamut | 99% |
| Contrast ratio (typical) | 1500:1 |
| Display diagonal (metric) | 60.5 cm |
| Colour depth | 8 bit |
| Anti-glare screen | Yes |
| Viewable size, vertical | 29.6 cm |
| Backlight type | Edge LED |
| Display technology | LCD |
| Viewable size, horizontal | 52.7 cm |
| Touchscreen | No |
| sRGB coverage (typical) | 99% |
| Built-in camera | No |
| Tilt angle range | -5 - 25° |
| HDCP | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4 |
| HDMI | Yes |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| Weight | 2.5 kg |
| Width | 535.8 mm |
| Depth | 34 mm |
| Height | 315.6 mm |
| Warnings | Unplug the monitor from the power source before cleaning., Place the monitor on a flat and stable surface to avoid tipping and damage., Do not disassemble the monitor casing to avoid risk of electric shock. |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 884962780886, 884962825631, 884962780510 |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Sustainability compliance | Yes |