- New
Xiaomi Redmi Note 15 Pro 5G 17.4 cm (6.83") 8 GB 256 GB 6580 mAh Black
Xiaomi Redmi Note 15 Pro 5G 17.4 cm (6.83") 8 GB 256 GB 6580 mAh Black
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Processor cores | 8 |
| Processor frequency | 2 GHz |
| Processor family | MediaTek Dimensity |
| Processor architecture | ARM Cortex-A78+Cortex-A55 |
| Processor boost frequency | 2.6 GHz |
| Product colour | Black |
| USB Type-C charging port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Type-C required charging power (min) | 10 W |
| USB Type-C required charging power (max) | 45 W |
| Depth | 7.78 mm |
| Height | 163.6 mm |
| Weight | 210 g |
| Width | 78.1 mm |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Mobile network generation | 5G |
| Fast charging | Yes |
| Face recognition | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| AC adapter included | No |
| Cables included | USB Type-C |
| Warranty card | Yes |
| SIM card ejector pin | Yes |
| Protective case | Yes |
| Panel type | AMOLED |
| Display glass type | Corning Glass |
| Maximum refresh rate | 120 Hz |
| Maximum display brightness (HDR) | 3200 cd/m² |
| Colour depth | 12 bit |
| Display diagonal | 17.4 cm (6.83") |
| Gorilla Glass version | Gorilla Glass Victus 2 |
| Display resolution | 2772 x 1280 pixels |
| Pixel density | 447 ppi |
| High Dynamic Range (HDR) technology | Dolby Vision, High Dynamic Range 10+ (HDR10 Plus) |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| User interface (UI) | HyperOS 2 |
| Audio system | Dolby Atmos |
| RAM capacity | 8 GB |
| RAM type | LPDDR4X |
| Internal storage capacity | 256 GB |
| Rear camera aperture number | 1.7 |
| Rear camera sensor size | 1/1.4" |
| Video recording modes | 1080p, 720p |
| Front camera resolution (numeric) | 20 MP |
| Rear camera resolution (numeric) | 200 MP |
| Image stabilizer | Yes |
| Maximum frame rate | 60 fps |
| Rear camera flash | Yes |
| Rear camera focal length | 9.2 cm |
| Second rear camera aperture number | 2.2 |
| Front camera aperture number | 2.2 |
| Rear camera type | Triple camera |
| Optical zoom | 4x |
| Front camera type | Single camera |
| Second rear camera resolution (numeric) | 8 MP |
| Image stabilizer type | Optical Image Stabilization (OIS) |
| Battery capacity | 6580 mAh |
| Battery technology | Silicon-Carbon (Si-C) |
| Hazard pictogram(s) | GHS02: Flammable, GHS07: Harmful, GHS09: Environmental hazard |
| Warnings | Do not dispose of the device in the regular waste bin, contact your local electronic waste collection point., Do not expose the device to high temperatures or direct flames., Avoid direct contact with liquids or substances if the device is damaged. |
| International Protection (IP) code | IP68 |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Battery endurance per cycle | 3650 min |
| Energy efficiency class | B |
| Battery endurance in cycles | 1000 |
| Repairability class | C |
| Repeated free fall reliability class | B |