-
−8%
Xiaomi Redmi Note 15 17.2 cm (6.77") 8 GB 256 GB 6000 mAh Blue
Xiaomi Redmi Note 15 17.2 cm (6.77") 8 GB 256 GB 6000 mAh Blue
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Processor cores | 8 |
| Processor model | Helio G100 Ultra |
| Processor family | MediaTek |
| Processor frequency | 2 GHz |
| Processor boost frequency | 2.2 GHz |
| Processor architecture | ARM Cortex-A76+Cortex-A55 |
| Product colour | Blue |
| Colour name | Glacier Blue |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Type-C required charging power (min) | 10 W |
| USB Type-C required charging power (max) | 33 W |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Width | 75.4 mm |
| Weight | 183.7 g |
| Height | 164 mm |
| Depth | 7.94 mm |
| Wi-Fi | Yes |
| Fingerprint reader | Yes |
| Face recognition | Yes |
| Fast charging | Yes |
| AC adapter included | No |
| Display diagonal | 17.2 cm (6.77") |
| Panel type | AMOLED |
| Display resolution | 2392 x 1080 pixels |
| Maximum refresh rate | 120 Hz |
| Colour depth | 12 bit |
| User interface (UI) | HyperOS 2 |
| Audio system | Dolby Atmos |
| RAM capacity | 8 GB |
| Internal storage capacity | 256 GB |
| RAM type | LPDDR4X |
| Optical zoom | 3x |
| Video recording modes | 720p, 1080p |
| Maximum frame rate | 60 fps |
| Second rear camera aperture number | 2.4 |
| Front camera aperture number | 2.2 |
| Rear camera type | Triple camera |
| Second rear camera resolution (numeric) | 2 MP |
| Front camera type | Single camera |
| Rear camera resolution (numeric) | 108 MP |
| Rear camera sensor size | 1/1.07" |
| Front camera resolution (numeric) | 20 MP |
| Rear camera field of view (FOV) angle | 72° |
| Rear camera flash | Yes |
| Rear camera focal length | 7.2 cm |
| Battery capacity | 6000 mAh |
| Energy efficiency class | B |
| International Protection (IP) code | IP64 |
| Repairability class | C |
| Battery endurance in cycles | 1000 |
| Repeated free fall reliability class | A |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Battery endurance per cycle | 3302 min |