Smartfon Google Pixel 9 5G Dual Sim 12GB RAM 128GB - Obsidian
Product reference:
6-840353919808
Smartfon Google Pixel 9 5G Dual Sim 12GB RAM 128GB - Obsidian
Smartfon Google Pixel 9 5G Dual Sim 12GB RAM 128GB - Obsidian
Product reference:
6-840353919808
Smartfon Google Pixel 9 5G Dual Sim 12GB RAM 128GB - Obsidian
You have 3 products in compare list, please remove someone and try again
- Add to favorites products
- Added to favorites products
- Removed to favorites product
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Coprocessor model | Titan M2 |
| Processor family | |
| Processor model | Tensor G4 |
| Coprocessor | Yes |
| Product colour | Black |
| International Protection (IP) code | IP68 |
| Housing material | Aluminium, Glass |
| Colour name | Obsidian |
| Height | 152.8 mm |
| Width | 72 mm |
| Depth | 8.5 mm |
| Weight | 198 g |
| MIMO | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| SIM card type | NanoSIM + eSIM |
| 3G standards | UMTS, HSPA+, HSDPA |
| Wi-Fi | Yes |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| 4G standard | LTE |
| 5G standard | Sub6 |
| Mobile network generation | 5G |
| SIM card capability | Dual SIM |
| Fingerprint reader | Yes |
| Wireless charging | Yes |
| Fast charging | Yes |
| Face recognition | Yes |
| Cables included | USB Type-C |
| AC adapter power | 45 W |
| SIM card ejector pin | Yes |
| Maximum refresh rate | 120 Hz |
| Pixel density | 422 ppi |
| Contrast ratio (typical) | 2000000:1 |
| Display diagonal | 16 cm (6.3") |
| Native aspect ratio | 20:9 |
| Display resolution | 1080 x 2424 pixels |
| Panel type | OLED |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Display glass type | Gorilla Glass |
| Maximum display brightness (HDR) | 1800 cd/m² |
| Maximum display brightness (Outdoor) | 2700 cd/m² |
| Gorilla Glass version | Gorilla Glass Victus 2 |
| Operating system installed | Android 14 |
| Platform | Android |
| Number of microphones | 3 |
| Speakers | stereo |
| RAM capacity | 12 GB |
| Internal storage capacity | 128 GB |
| USB port | Yes |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| USB connector type | USB Type-C |
| Video recording modes | 1080p |
| Front camera resolution (numeric) | 10.5 MP |
| Maximum frame rate | 240 fps |
| Digital zoom | 7x |
| Rear camera resolution (numeric) | 50 MP |
| Image stabilizer | Yes |
| Slow motion mode | Yes |
| Portrait Lighting | Yes |
| Rear camera type | Dual camera |
| Audio zoom | Yes |
| Front camera type | Single camera |
| Second rear camera aperture number | 1.7 |
| Macro photography | Yes |
| Rear camera sensor size | 1/1.31" |
| Portrait mode | Yes |
| Second rear camera sensor size | 1/2.55" |
| Second rear camera resolution (numeric) | 48 MP |
| Front camera field of view (FOV) angle | 95° |
| Rear camera aperture number | 1.68 |
| Night mode | Yes |
| Image stabilizer type | Electronic Image Stabilization (EIS), Optical Image Stabilization (OIS) |
| Front camera aperture number | 2.2 |
| Rear camera field of view (FOV) angle | 82° |
| Rear camera flash | Yes |
| Second rear camera field of view (FOV) angle | 123° |
| Panorama | Yes |
| Battery capacity | 4700 mAh |
| Energy efficiency class | A |
| Accelerometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Magnetic sensor | Yes |
| Barometer | Yes |
| Warnings | Do not expose the device to high temperatures or direct flames., Do not dispose of the device in the regular waste bin, contact your local electronic waste collection point., Avoid direct contact with liquids or substances if the device is damaged. |
| GLONASS | Yes |
| Position location | Yes |
| GPS (satellite) | Yes |
| NavIC | Yes |
| Quasi-Zenith Satellite System (QZSS) | Yes |
| Galileo | Yes |
| BeiDou | Yes |
Offensive and promotional comments are unpublished.
Testimonials not found!
Request for product delivery/order