-
−7%
Motorola moto g06 17.5 cm (6.88") Dual SIM Android 15 4G USB Type-C 4 GB 256 GB 5200 mAh Blue
Motorola moto g06 17.5 cm (6.88") Dual SIM Android 15 4G USB Type-C 4 GB 256 GB 5200 mAh Blue
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Processor architecture | ARM Cortex-A75+Cortex-A55 |
| Processor frequency | 1.7 GHz |
| Processor family | MediaTek |
| Processor model | Helio G81 Extreme |
| Processor cores | 8 |
| Colour name | Tapestry |
| Product colour | Blue |
| Housing material | Artificial leather, Plastic |
| Protection features | Dust resistant, Water resistant |
| USB Type-C charging port | Yes |
| USB Type-C required charging power (min) | 5 W |
| USB Type-C required charging power (max) | 10 W |
| Weight | 194 g |
| Depth | 8.31 mm |
| Height | 171.3 mm |
| Width | 77.5 mm |
| 4G standard | LTE |
| 5G standard | Not supported |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | Yes |
| 3G standards | WCDMA |
| 2G standards | GSM |
| SIM card type | NanoSIM |
| Mobile network generation | 4G |
| SIM card capability | Dual SIM |
| Frequency band | Quad-band |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 5 (802.11ac), 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), 802.11a |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| Bluetooth version | 6.0 |
| Wi-Fi | Yes |
| Speakerphone | Yes |
| Face recognition | Yes |
| Wireless charging | No |
| Video call | Yes |
| Vibrating alert | Yes |
| Voice commands | Yes |
| Graphics card | Mali-G52 MC2 |
| Fingerprint reader | Yes |
| Protective case | No |
| SIM card ejector pin | Yes |
| Cables included | USB Type-C |
| Quick start guide | Yes |
| AC adapter included | No |
| Screen protector | No |
| Screen to body ratio | 84.5% |
| Brand specific technologies | Water touch |
| Rounded display corners | Yes |
| Gorilla Glass version | Gorilla Glass 3 |
| Pixel density | 395 ppi |
| Display glass type | Corning Glass |
| Colour depth | 8 bit |
| Maximum display brightness (Outdoor) | 600 cd/m² |
| Native aspect ratio | 20.5:9 |
| Display resolution | 1640 x 720 pixels |
| Display diagonal | 17.5 cm (6.88") |
| Maximum refresh rate | 120 Hz |
| Panel type | LCD |
| Display brightness | 450 cd/m² |
| Virtual assistant | Google Gemini |
| Platform | Android |
| Operating system installed | Android 15 |
| Speakers | stereo |
| Audio system | Dolby Atmos |
| FM radio | Yes |
| Number of microphones | 1 |
| RAM capacity | 4 GB |
| RAM type | LPDDR4X |
| Virtual RAM (max) | 8 GB |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash), microSDHC, MicroSDXC |
| Internal storage capacity | 256 GB |
| Maximum memory card size | 1 TB |
| USB connector type | USB Type-C |
| USB version | 2.0 |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| USB port | Yes |
| Slow motion mode | Yes |
| Self-timer | Yes |
| Night mode | Yes |
| Rear camera resolution (numeric) | 50 MP |
| Time lapse mode | Yes |
| Panorama | Yes |
| Rear camera aperture number | 1.8 |
| Rear camera flash | Yes |
| Camera High Dynamic Range (HDR) mode | Yes |
| Resolution at capture speed | 1280x720@30fps, 1920x1080@30fps |
| Front camera aperture number | 2 |
| Front camera flash | No |
| Front camera type | Single camera |
| Front camera resolution (numeric) | 8 MP |
| Portrait mode | Yes |
| 3D depth front camera | No |
| 3D depth rear camera | No |
| Rear camera type | Single camera |
| Video capture resolution (max) | 1920 x 1080 pixels |
| Flash type | LED |
| Face detection | Yes |
| Video recording modes | 720p, 1080p |
| Battery capacity | 5200 mAh |
| Ringer type | MP3 |
| Ambient light sensor | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Gesture sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Hazard pictogram(s) | GHS07: Harmful, GHS09: Environmental hazard, GHS02: Flammable |
| Warnings | Avoid direct contact with liquids or substances if the device is damaged., Do not expose the device to high temperatures or direct flames., Do not dispose of the device in the regular waste bin, contact your local electronic waste collection point. |
| Position location | Yes |
| Quasi-Zenith Satellite System (QZSS) | Yes |
| GLONASS | Yes |
| Galileo | Yes |
| GPS (satellite) | Yes |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Battery endurance per cycle | 3321 min |
| Battery endurance in cycles | 1200 |
| Repairability class | A |
| Repeated free fall reliability class | A |
| Energy efficiency class | A |
| International Protection (IP) code | IP64 |