-
−17%
Motorola Edge 70 6.7" Dual SIM Android 16 USB Type-C 12 GB 512 GB 4800 mAh Gray
Motorola Edge 70 6.7" Dual SIM Android 16 USB Type-C 12 GB 512 GB 4800 mAh Gray
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Processor cores | 8 |
| Processor frequency | 2.8 GHz |
| Processor family | Qualcomm Snapdragon |
| Colour name | Gray |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Weight | 190 g |
| Mobile network generation | 5G |
| SIM card capability | Dual SIM |
| Near Field Communication (NFC) | No data available |
| SIM card type | NanoSIM + eSIM |
| 2G standards | GSM |
| Wi-Fi | Yes |
| 4G standard | LTE |
| Bluetooth | Yes |
| 3G standards | HSPA |
| Fast charging | Yes |
| Fast charging technology | TurboPower |
| Fingerprint reader | Yes |
| Face recognition | Yes |
| SIM card ejector pin | Yes |
| Protective case | Yes |
| AC adapter included | No |
| Cables included | USB Type-C |
| Screen protector | No |
| Gorilla Glass version | Gorilla Glass 5 |
| Display glass type | Corning Glass |
| Maximum refresh rate | 120 Hz |
| Native aspect ratio | 20:9 |
| Rounded display corners | Yes |
| Panel type | P-OLED |
| Display diagonal | 17 cm (6.7") |
| Operating system installed | Android 16.0 |
| Platform | Android |
| Speakers | stereo |
| Audio system | Dolby Atmos |
| Number of microphones | 2 |
| Internal storage capacity | 512 GB |
| RAM capacity | 12 GB |
| USB version | 2.0 |
| USB connector type | USB Type-C |
| USB port | Yes |
| Zoom camera (telephoto) | Yes |
| Rear camera flash | Yes |
| Panorama | Yes |
| Rear camera type | Triple camera |
| Portrait mode | Yes |
| Front camera type | Single camera |
| Slow motion mode | Yes |
| Ultra wide angle lens | Yes |
| Front camera resolution (numeric) | 50 MP |
| Smile detection | Yes |
| Rear camera resolution (numeric) | 50 MP |
| Night mode | Yes |
| Self-timer | Yes |
| Flash type | LED |
| Battery capacity | 4800 mAh |
| Energy efficiency class | A |
| Ambient light sensor | Yes |
| Hazard pictogram(s) | GHS09: Environmental hazard, GHS07: Harmful, GHS02: Flammable |
| Warnings | Do not expose the device to high temperatures or direct flames., Avoid direct contact with liquids or substances if the device is damaged., Do not dispose of the device in the regular waste bin, contact your local electronic waste collection point. |
| Quasi-Zenith Satellite System (QZSS) | Yes |
| Galileo | Yes |
| Position location | Yes |
| Electronic compass | Yes |
| GPS (satellite) | Yes |
| GLONASS | Yes |