- New
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
8 - 9
business days
The Xiaomi Redmi Note 14 has a 6.67" AMOLED display with a resolution of 2400 x 1080 pixels and a refresh rate of 120 Hz. It is powered by an 8-core MediaTek processor, has 6 GB of RAM, 128 GB of storage, and a 5500 mAh battery.
Processor | |
|---|---|
| Processor family | MediaTek |
| Processor cores | 8 |
| Processor Boost Frequency | 2.2 GHz |
Design | |
| International Protection (IP) Code | IP54 |
| Product color | Ocean blue |
Power | |
| USB Type-C charging port | Yes |
Weight and dimensions | |
| Depth | 8.16 mm |
| Width | 78.1 mm |
| Height | 164.8 mm |
| Weight | 200g |
Network | |
| 4G standard | LTE-TDD LTE-FDD |
| Wi-Fi standards | 802.11b, 802.11n, 802.11a, 802.11ac, 802.11g |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Mobile network generation | 4G |
| SIM card option | Hybrid Dual SIM |
Operation | |
| Graphics card | Mali-G57 MC2 |
| Fingerprint scanner | Yes |
| Fast charging | Yes |
Screen | |
| Maximum screen brightness (outdoor) | 1800 cd/m² |
| Maximum refresh rate | 120Hz |
| Panel type | AMOLED |
| Screen resolution | 2400 x 1080 pixels |
Software | |
| Operating system branch | HyperOS |
Multimedia | |
| Sound system | Dolby Atmos |
Memory | |
| Internal memory capacity | 128GB |
| RAM capacity | 6GB |
Connectors and interfaces | |
| USB connection | Yes |
| Headphone jack | 3.5mm |
Camera | |
| Front camera resolution | 20 MP |
| Rear camera resolution | 108 MP |
| Video recording modes | 1080p, 720p |
Battery | |
| Battery capacity | 5500mAh |
Sensors | |
| Gyroscope | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Acceleration sensor | Yes |
| Infrared sensor | Yes |
Navigation | |
| GPS (satellite) | Yes |
| GLONASS | Yes |
| Electronic compass | Yes |