- New
-
−6%
The Xiaomi Redmi Note 14 features a 6.67-inch AMOLED display with a resolution of 2400 x 1080 pixels and is powered by a MediaTek Helio G99 processor with 8 cores. It has a 5500 mAh battery, 128 GB of internal storage, and a triple rear camera with a 108 MP main sensor.
The Xiaomi Redmi Note 14 features a 6.67-inch AMOLED display with a resolution of 2400 x 1080 pixels and is powered by a MediaTek Helio G99 processor with 8 cores. It has a 5500 mAh battery, 128 GB of internal storage, and a triple rear camera with a 108 MP main sensor.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
8 - 9
business days
The Xiaomi Redmi Note 14 has a 6.67" AMOLED display with a resolution of 2400 x 1080 pixels and is powered by a MediaTek Helio G99 processor with 8 cores. It has a 5500 mAh battery, 128 GB of internal storage, and a triple rear camera with a 108 MP main sensor.
Processor | |
|---|---|
| Processor family | MediaTek Helio G99 |
| Processor cores | 8 |
| Processor maximum frequency | 2.2 GHz |
Design | |
| Product color | Purple |
| International Protection (IP) Code | IP54 |
| Color name | Misty purple |
Power | |
| USB Type-C charging port | Yes |
Weight and dimensions | |
| Width | 76.5 mm |
| Height | 163.2 mm |
| Thickness | 8.16 mm |
| Weight | 196.5 grams |
Network | |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| The highest Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| 4G standard | LTE-TDD LTE-FDD |
| SIM card option | Hybrid Dual SIM |
| Mobile network generation | 4G |
| Wi-Fi standards | 802.11b, 802.11a, Wi-Fi 4 (802.11n), 802.11g, Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| 3G standards | WCDMA |
| 5G standard | Not allowed |
| Wi-Fi Direct | Yes |
Performance | |
| Facial recognition | Yes |
| Fast charging | Yes |
| Graphics card | Mali-G57 MC2 |
| Fingerprint scanner | Yes |
Screen | |
| Panel type | AMOLED |
| Display glass type | Corning Glass |
| Gorilla Glass version | Gorilla Glass 5 |
| Color depth | 8 bits |
| Contrast ratio (typical) | 5000000:1 |
| Screen brightness | 1200 cd/m² |
| Maximum screen brightness (outdoor) | 1800 cd/m² |
Software | |
| Operating system branch | HyperOS |
Multimedia | |
| Sound system | Dolby Atmos |
Memory | |
| Internal memory capacity | 128GB |
| RAM type | LPDDR4X + UFS2.2 |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| RAM capacity | 6GB |
Ports and interfaces | |
| USB port | Yes |
| Headphone jack | 3.5mm |
| USB connection type | USB Type-C |
Camera | |
| Rear camera sensor size | 1/1.7" |
| Front camera aperture number | 2.2 |
| Portrait mode | Yes |
| Front camera resolution (numeric) | 20 MP |
| Video recording modes | 1080p, 720p |
| Third rear camera resolution (numeric) | 2 MP |
| Front camera type | One camera |
| Second rear camera aperture number | 2.2 |
| Rear camera resolution (numeric) | 108 MP |
| Second rear camera resolution (numeric) | 2 MP |
| Rear camera type | Triple camera |
| Rear camera flash | Yes |
| Macro photography | Yes |
Battery | |
| Battery capacity | 5500mAh |
Sensors | |
| Infrared sensor | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Distance sensor | Yes |
| Accelerator sensor | Yes |
Navigation | |
| GPS (satellite) | Yes |
| Positioning | Yes |
| Electronic compass | Yes |
| GLONASS | Yes |