-
−3%
Google Pixel 10a 5G 8/128GB Fog
Google Pixel 10a 5G 8/128GB Fog
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Coprocessor | Yes |
| Coprocessor model | Google Tensor G4 |
| Processor family | |
| Product colour | Grey |
| USB Type-C charging port | Yes |
| USB Type-C required charging power (min) | 7.5 W |
| USB Type-C required charging power (max) | 45 W |
| Weight | 183 g |
| Height | 153.9 mm |
| Depth | 9 mm |
| Width | 73 mm |
| Mobile network generation | 5G |
| Bluetooth version | 6.0 |
| Top Wi-Fi standard | 802.11a/b/g/n/ac |
| 3G standards | UMTS |
| 4G standard | LTE |
| SIM card capability | Dual SIM |
| SIM card type | NanoSIM + eSIM |
| Bluetooth | Yes |
| 5G standard | Sub6 |
| Fingerprint reader | Yes |
| Face recognition | Yes |
| AC adapter included | No |
| SIM card ejector pin | Yes |
| Display resolution | 1080 x 2424 pixels |
| Panel type | AMOLED |
| Display number of colours | 16 million colours |
| Fingerprint resistant | Yes |
| Display glass type | Corning Glass |
| Display diagonal | 16 cm (6.3") |
| Pixel density | 422 ppi |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Operating system installed | Android 16.0 |
| Google applications | Google Cast |
| Platform | Android |
| Video formats supported | H.264, HEVC, VP9, AV1, H.265, AVC |
| Number of microphones | 3 |
| Speakers | stereo |
| RAM capacity | 8 GB |
| Internal storage capacity | 128 GB |
| Image stabilizer | Yes |
| Rear camera type | Dual camera |
| Rear camera resolution (numeric) | 48 MP |
| Time lapse mode | Yes |
| Panorama | Yes |
| Third rear camera resolution (numeric) | 13 MP |
| Portrait mode | Yes |
| Front camera type | Single camera |
| Rear camera flash | Yes |
| Front camera resolution (numeric) | 13 MP |
| Video stabilizer | Yes |
| Battery capacity | 5100 mAh |
| Ambient light sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Barometer | Yes |
| Quasi-Zenith Satellite System (QZSS) | Yes |
| GLONASS | Yes |
| BeiDou | Yes |
| Position location | Yes |
| Galileo | Yes |
| GPS (satellite) | Yes |
| NavIC | Yes |
| International Protection (IP) code | IP68 |