Techly IPW-USB-30WACG mobile device charger Universal White AC Fast charging Indoor
Techly IPW-USB-30WACG mobile device charger Universal White AC Fast charging Indoor
Guarantee
36 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Product colour | White |
| Input current | 1 A |
| Input voltage | 100 - 240 V |
| Output current (5V) | 3 A |
| Output current (15V) | 2 A |
| Output current (20V) | 1.5 A |
| Output current (12V) | 2.5 A |
| Maximum output voltage | 20 V |
| Port 1 output power | 30 W |
| Maximum power | 30 W |
| Output current (9V) | 3 A |
| Minimum output voltage | 5 V |
| Port 2 output power | 30 W |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| Weight | 71 g |
| Depth | 88 mm |
| Height | 26 mm |
| Width | 45 mm |
| Power source type | AC |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Number of simultaneously connected devices (max) | 2 |
| Power protection features | Short circuit, Over voltage, Over current, Overheating |
| Charger type | Indoor |
| Operating principle | Contact |
| Fast charging | Yes |
| USB Type-C ports quantity | 1 |
| Programmable power supply (PPS) | Yes |
| Charger compatibility | Universal |
| Fast charging technology | Programmable Power Supply (PPS), Quick Charge 3.0 |
| Manual | Yes |
| Compliance certificates | RoHS, CE |