Sharp YC-MG02E-W microwave Countertop 20 L 800 W Blue, White
Sharp YC-MG02E-W microwave Countertop 20 L 800 W Blue, White
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Door opening | Side opening |
| Microwave power | 800 W |
| Number of power levels | 11 |
| Built-in display | Yes |
| Timer type | Digital |
| Turntable size | 25.5 cm |
| Door open type | Button |
| Display type | LED |
| Grill power | 1000 W |
| Control type | Touch |
| Interior light | Yes |
| Turntable | Yes |
| Interior capacity | 20 L |
| Timer | Yes |
| Removable grill rack | Yes |
| Appliance placement | Countertop |
| Door hinge | Left |
| Product colour | Blue, White |
| Connected load | 1270 W |
| AC input voltage | 230 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Height | 258 mm |
| Package weight | 13.1 kg |
| Weight | 11.9 kg |
| Depth | 324 mm |
| Width | 440 mm |
| Manual | Yes |
| Keep warm function | No |
| Steam cooking | No |
| Rotisserie | No |
| Grill | Yes |
| Convection cooking | No |
| Defrost function | Yes |
| Warnings | Do not open the appliance housing, risk of electric shock., Do not leave the appliance unattended while in use., Do not place metal objects in the device. |