A wireless lavalier microphone with a compact design and a 300 mAh battery that allows for up to 10 hours of use. It offers Bluetooth and video modes, automatic pairing, and omnidirectional sound capture with noise cancellation.
A wireless lavalier microphone with a compact design and a 300 mAh battery that allows for up to 10 hours of use. It offers Bluetooth and video modes, automatic pairing, and omnidirectional sound capture with noise cancellation.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
15 - 16
business days
A wireless lavalier microphone with a compact design and a 300 mAh battery that allows for up to 10 hours of use. It offers Bluetooth and video modes, automatic pairing, and omnidirectional sound capture with noise cancellation.
Features | |
|---|---|
| Product type | Wireless lavalier microphone |
| Brand | PULUZ |
| Model | PU3153B |
Specifications | |
| Operating frequency | 2.4G - 2.4835GHz |
| Radio sensitivity | -38 dB |
| Distance | Up to 10 m |
| Power consumption (Off) | 2 µA |
| Power consumption (Picture mode) | 25 mA |
| Power consumption (Bluetooth mode) | 30-40mA |
| Power consumption (Receiver) | 14 mA |
| Signal-to-noise ratio | ≥ 65 dB |
| Frequency response | 20Hz - 20kHz |
| Microphone type | Electret |
| Battery capacity | 300mAh |
| Chat time | About 10 a.m. |
| Standby time | About 6 months |
| Charging time | About 1.5-2 hours. |
| Material | ABS |
| Dimensions | 4.7 x 4.3 x 1.3 cm |