- New
The PULUZ PU628B is a wireless cardioid dynamic microphone for public speaking and performance. It features a frequency response of 100 Hz - 20 kHz and operates at a distance of approximately 30 meters.
The PULUZ PU628B is a wireless cardioid dynamic microphone for public speaking and performance. It features a frequency response of 100 Hz - 20 kHz and operates at a distance of approximately 30 meters.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
15 - 16
business days
The PULUZ PU628B is a wireless cardioid dynamic microphone designed for public speaking and performances. It has a frequency response of 100 Hz to 20 kHz and operates at a distance of approximately 30 meters.
Features | |
|---|---|
| Product Type | Wireless Dynamic Microphone |
| Product Brand | PULUZ |
| Model | PU628B |
| Color | Black |
| Type | Cardioid Handheld Microphone |
Specifications | |
| Receiver Power Supply | 18650 Battery (not included) |
| Transmitter Power Supply | AA Battery (not included) |
| Receiver Audio Connector | 3.5mm |
| Receiver Charging Port | USB-C |
| SNR (Signal to Noise Ratio) | ≥ 70 dB |
| Frequency Response | 100Hz - 20kHz |
| Material | ABS |
Additional Information | |
| Wireless Distance | About 30 meters |
| Usage | Public speaking, concerts, weddings, karaoke |
| LED Display | Yes |