Lenovo SLIM-5-16IRH10R Core i7-240H 16" WUXGA IPS Touchscreen, 16GB RAM, 1TB SSD, Bluetooth, Black, Windows 11, Cosmic Blue (REPACK) 2-year warranty New Repack/Repacked
Lenovo SLIM-5-16IRH10R Core i7-240H 16" WUXGA IPS Touchscreen, 16GB RAM, 1TB SSD, Bluetooth, Black, Windows 11, Cosmic Blue (REPACK) 2-year warranty New Repack/Repacked
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor model | 240H |
| Processor base power | 45 W |
| Processor threads | 16 |
| Maximum turbo power | 115 W |
| Processor cores | 10 |
| Processor cache | 24 MB |
| Processor boost frequency | 5.2 GHz |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Performance cores | 6 |
| Processor family | Intel Core 7 |
| Efficient cores | 4 |
| Processor generation | Intel Core (Series 2) |
| On-board graphics card family | Intel UHD Graphics |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| On-board graphics card model | Intel UHD Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Internal memory | 16 GB |
| Colour name | Cosmic Blue |
| Product colour | Blue |
| Product type | Laptop |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter power | 65 W |
| USB Type-C charging port | Yes |
| AC adapter frequency | 50/60 Hz |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Windows Hello | Yes |
| Width | 356.5 mm |
| Weight | 1.85 kg |
| Depth | 250.6 mm |
| Height | 16.9 mm |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet LAN | No |
| Bluetooth version | 5.2 |
| Anti-glare screen | Yes |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Display diagonal | 40.6 cm (16") |
| Touchscreen | Yes |
| HD type | WUXGA |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Panel type | IPS |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Operating system installed | Windows 11 Home |
| Built-in microphone | Yes |
| Number of microphones | 2 |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of SSDs installed | 1 |
| Card reader integrated | Yes |
| SSD form factor | M.2 |
| M.2 SSD size | 2242 (22 x 42 mm) |
| Total SSDs capacity | 1 TB |
| Optical drive type | No |
| Total storage capacity | 1 TB |
| NVMe | Yes |
| SSD capacity | 1 TB |
| Storage media | SSD |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| SSD interface | PCI Express |
| HDMI version | 1.4b |
| HDMI ports quantity | 1 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 2 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Front camera resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Front camera | Yes |
| Front camera HD type | Full HD |
| Battery capacity | 5200 mAh |
| Keyboard backlit | Yes |
| Pointing device | Touchpad |
| Numeric keypad | Yes |