Lenovo Pro-5-16IAH10 Ultra 9 285H 16" 2.8K Touch 120Hz OLED 32GB SSD 1TB Bluetooth Black RTX 5050 8GB Windows 11 Luna Grey (REPACK) 2-year warranty New Repack/Repacked
Lenovo Pro-5-16IAH10 Ultra 9 285H 16" 2.8K Touch 120Hz OLED 32GB SSD 1TB Bluetooth Black RTX 5050 8GB Windows 11 Luna Grey (REPACK) 2-year warranty New Repack/Repacked
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Processor family | Intel Core Ultra 9 |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 5.4 GHz |
| Processor manufacturer | Intel |
| Performance cores | 6 |
| Processor base power | 45 W |
| Efficient-core base frequency | 2.7 GHz |
| Performance-core base frequency | 2.9 GHz |
| Processor cache | 24 MB |
| Efficient cores | 8 |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 4.5 GHz |
| Processor cores | 16 |
| Processor model | 285H |
| Processor threads | 16 |
| Processor boost frequency | 5.4 GHz |
| Processor generation | Intel Core Ultra (Series 2) |
| Maximum turbo power | 115 W |
| Low Power Efficient-cores | 2 |
| Low Power Efficient-core Base Frequency | 1000 MHz |
| Low Power Efficient-core Max Turbo Frequency | 2.5 GHz |
| Discrete graphics card | Yes |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card family | Intel Arc Graphics |
| Discrete graphics card model | NVIDIA® GeForce RTX™ 5050 |
| On-board graphics card model | Intel Arc 140T |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Internal memory | 32 GB |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Colour name | Luna grey |
| Product colour | Grey |
| Product type | Laptop |
| AC adapter power | 170 W |
| Windows Hello | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Depth | 251 mm |
| Width | 356.8 mm |
| Weight | 1.96 kg |
| Height | 16.5 mm |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Ethernet LAN | No |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Bluetooth | Yes |
| Display resolution | 2880 x 1800 pixels |
| Display surface | Gloss |
| HD type | 2.8K |
| Maximum refresh rate | 120 Hz |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Panel type | OLED |
| Display diagonal | 40.6 cm (16") |
| Touchscreen | Yes |
| Display brightness | 500 cd/m² |
| Operating system installed | Windows 11 Home |
| Number of microphones | 2 |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Built-in microphone | Yes |
| SSD capacity | 1 TB |
| Storage media | SSD |
| NVMe | Yes |
| Compatible memory cards | SD |
| SSD form factor | M.2 |
| Total storage capacity | 1 TB |
| Total SSDs capacity | 1 TB |
| Card reader integrated | Yes |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD interface | PCI Express |
| HDMI version | 2.1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 2 |
| Intel® Thunderbolt 4 | Yes |
| Front camera | Yes |
| Front camera HD type | Full HD |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Front camera resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Battery capacity | 5285 mAh |
| Keyboard backlit colour | White |
| Pointing device | Touchpad |
| Keyboard backlit | Yes |
| Neural processor unit (NPU) | Intel AI Boost |