HP ENVY x360 14-fa0016nw AMD Ryzen™ 7 8840HS 2-in-1 Laptop 35.6 cm (14") 2K Touchscreen 16 GB LPDDR5 SDRAM 512 GB SSD Wi-Fi 7 (802.11be) Windows 11 Home AI PC Silver
HP ENVY x360 14-fa0016nw AMD Ryzen™ 7 8840HS 2-in-1 Laptop 35.6 cm (14") 2K Touchscreen 16 GB LPDDR5 SDRAM 512 GB SSD Wi-Fi 7 (802.11be) Windows 11 Home AI PC Silver
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://support.hp.com/us-en/document/ish_6126692-6126777-16?openCLC=true |
| Processor frequency | 3.3 GHz |
| Processor threads | 16 |
| Processor family | AMD Ryzen™ 7 |
| Processor cache | 16 MB |
| Processor boost frequency | 5.1 GHz |
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor model | 8840HS |
| Processor cache type | L3 |
| Processor cores | 8 |
| Processor generation | AMD Ryzen 8000 Series |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card family | AMD Radeon Graphics |
| Discrete graphics card | No |
| On-board GPU manufacturer | AMD |
| On-board graphics card model | AMD Radeon Graphics |
| AMD FreeSync | Yes |
| Memory form factor | On-board |
| Internal memory | 16 GB |
| Memory clock speed | 6400 MHz |
| Internal memory type | LPDDR5-SDRAM |
| Maximum internal memory | 16 GB |
| Memory layout (slots x size) | Not available |
| Original brand name | HP |
| Product design | Modern |
| Product colour | Silver |
| Colour name | Meteor silver |
| Product type | Hybrid (2-in-1) |
| Introduction year | 2024 |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter power | 65 W |
| USB Type-C charging port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Password protection | Yes |
| Depth | 218.9 mm |
| Height | 16.9 mm |
| Weight | 1.39 kg |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Wi-Fi | Yes |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Bluetooth | Yes |
| Antenna type | 2x2 |
| Mobile network connection | No |
| Bluetooth version | 5.4 |
| WLAN controller model | MediaTek MT7925 |
| WLAN controller manufacturer | MediaTek |
| Motherboard chipset | AMD SoC |
| Temperature sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Keyboard included | Yes |
| HD type | 2K |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| sRGB coverage (typical) | 62.5% |
| Display bezel technology | Micro-Edge |
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Display glass type | Gorilla Glass |
| Touchscreen | Yes |
| Colour gamut | 62.5% |
| Panel type | IPS |
| Display diagonal (metric) | 35.6 cm |
| RGB colour space | sRGB |
| Pre-installed software | HP Audio Switch; HP Documentation; HP Setup Integrated OOBE Win10; HP Support Assistant; HP System Event Utility; McAfee LiveSafe™; Buy Office (sold separately); HP JumpStarts; Xerox® DocuShare® 90 da |
| Operating system installed | Windows 11 Home |
| Built-in microphone | Yes |
| Audio system | DTS:X Ultra |
| Number of microphones | 2 |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Total storage capacity | 512 GB |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| NVMe | Yes |
| SSD form factor | M.2 |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| SSD capacity | 512 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| Microphone in | Yes |
| HDMI version | 2.1 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 2 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 2 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| USB Sleep-and-Charge ports | 3 |
| USB Sleep-and-Charge | Yes |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| Front camera | Yes |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Front camera resolution (numeric) | 5 MP |
| Battery capacity | 59 Wh |
| Fast charging time (50%) | 30 min |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Number of battery cells | 3 |
| Continuous video playback time | 17.5 h |
| Fast charging | Yes |
| Numeric keypad | No |
| Pointing device | Touchpad |
| Full-size keyboard | Yes |
| Keyboard backlit | Yes |
| UNSPSC-code | 43211503 |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 884962780886, 884962825631, 884962780510 |
| HP Audio Boost | Yes |
| HP Software provided | HP 3D DriveGuard; HP Audio Switch; HP CoolSense; HP JumpStart; HP Support Assistant |
| HP Imagepad | Yes |
| HP segment | Home |
| HP Artificial Intelligence | AI PC |
| HP speaker type | HP Dual Speakers |
| HP front camera | HP Webcam 5MP |
| Sustainable technologies and materials | EU ROHS, WEEE |
| Sustainability compliance | Yes |
| Total carbon emissions, w/o use phase (kg of CO2e) | 2 |
| Carbon emissions, end-of-life (kg of CO2e) | 3 |
| Carbon emissions, manufacturing (kg of CO2e) | 38 |
| Carbon emissions, logistics (kg of CO2e) | 2 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 50 |
| Neural processor unit (NPU) | AMD Ryzen AI |
| NPU performance up to | 16 TOPs |