The Niimbot D110M is a portable thermal label printer that connects to smartphones via Bluetooth. It prints clear labels up to 12 mm wide at a speed of 40 mm/s and has a rechargeable 1500 mAh battery.
The Niimbot D110M is a portable thermal label printer that connects to smartphones via Bluetooth. It prints clear labels up to 12 mm wide at a speed of 40 mm/s and has a rechargeable 1500 mAh battery.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
15 - 16
business days
The Niimbot D110M is a portable thermal label printer that connects to smartphones via Bluetooth. It prints clear labels up to 12 mm wide at a speed of 40 mm/sec and has a rechargeable 1500 mAh battery.
Features | |
|---|---|
| Product Type | Portable Thermal Label Printer |
| Product Brand | Nimbot |
| Model | D110M |
| Color | White |
Specifications | |
| Dimensions | 97 x 75 x 30 mm |
| Weight | 149 g |
| Charging Time | 3-4 hours |
| Input Voltage | DC 5V/1A |
| Battery Capacity | 1500mAh |
| Resolution | 203 dpi |
| Label Width | 12 mm |
| Connection | Bluetooth |
| Charging Port | USB-C |
| Operating Temperature | 5°C - 40°C |
Safety Warning | |
| Use the product only for its intended purpose to ensure safety and functionality. | |