Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
3 - 5
business days
Powerful, long-lasting, user-friendly, versatile and safe: With the AD 2 ash and dry vacuum cleaner with 600-watt turbine, removing ash couldn't be easier. Its integrated filter cleaning system provides long-lasting suction power, cleaning the clogged filter at the touch of a button so that the suction power is immediately increased again. Thanks to a single-part filter system with robust flat pleated filter and metal coarse dirt filter, as well as a practical handle on the container, this can be emptied easily, quickly and without having to come into contact with dirt. The metal container, a flexible suction hose made from coated metal and top quality flame-resistant material provide maximum safety when picking up ash. The bevelled hand tube provides optimum working comfort and performs impressively, particularly in corners and difficult-to-reach places in the chimney. This enables ashresidues to be fully vacuumed. Its compact design means that the ash vacuum cleaner can be stored in a small space at any time and the suction hose can be conveniently propped up against the device when not in use.
| Summary | Kärcher AD 2. Capacity: 14 L, Ash container type: Bag, Product colour: Black. Cleaning type: Dry. Suction power: 600 AW, AC input voltage: 220-240 V, AC input frequency: 50 - 60 Hz. Width: 330 mm, Depth: 345 mm, Height: 440 mm |
| Vendor Homepage | https://www.kaercher.com/int/home-garden/ash-and-dry-vacuum-cleaners/ad-2-16297110.html |
| Unit Box Height | 0.48 |
| Unit Box Length | 0.33 |
| Unit Box Width | 0.375 |
| Ash container type | Bag |
| Capacity | 14 L |
| Flexible hose | Yes |
| Hose diameter | 35 mm |
| Hose length | 1 m |
| Product colour | Black |
| Cleaning type | Dry |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 220-240 V |
| Suction power | 600 AW |
| Cord hook | Yes |
| On/off switch | Yes |
| Removable filter | Yes |
| Depth | 345 mm |
| Height | 440 mm |
| Weight | 4400 g |
| Width | 330 mm |
| Model | 345 x 330 x 440 |
| Units per Shipping Box | 1 |
| Unit Calculated Volume | 0.0594 cubm |
| Product Net Weight | 4.4 kg |
| Unit Calculated Weight | 6.39 kg |