NATEC Discus 2 keyboard USB USB US Slim
NATEC Discus 2 keyboard USB USB US Slim
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Product colour | Green |
| Material | Plastic |
| Wrist rest | No |
| Keyboard style | Straight |
| Backlight | No |
| Power source type | USB |
| Depth | 135 mm |
| Width | 422 mm |
| Height | 22 mm |
| Windows operating systems supported | Windows 7, Windows XP Professional x64, Windows XP Professional, Windows 8, Windows Vista, Windows 10, Windows XP Home x64, Windows XP Home |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Mobile operating systems supported | Android 4.0 |
| Mouse included | No |
| Cable length | 1.5 m |
| Pointing device | No |
| Purpose | PC/Server |
| Connectivity technology | Wired |
| Keyboard number of keys | 108 |
| Device interface | USB |
| Silent keys | Yes |
| Fingerprint reader | No |
| Recommended usage | Office |
| Keyboard language | US English |
| Numeric keypad | Yes |
| Keyboard form factor | Standard |
| Multimedia keys | Yes |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Keyboard key switch | Membrane |
| Windows keys | Yes |