Fender Quantum HD 2 EU - USB-C audio interface
Fender Quantum HD 2 EU - USB-C audio interface
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Proper use | Studio |
| Product colour | Black |
| Type | USB interface |
| Control | Buttons, knob |
| Product type | Audio interface |
| Power source type | DC |
| Current | 2 A |
| AC input voltage | 12 V |
| USB Power Delivery (USB PD) | No |
| Depth | 191 mm |
| Height | 48.3 mm |
| Width | 216 mm |
| Weight | 1.3 kg |
| Package contents | Power cable, Audio interface x 1, DB9 cable x 1, USB type C cable x 1 |
| Included software | Fender Studio Pro |
| Hardware included | Yes |
| Sample rate | 44.1 / 48 kHz / 88.2 kHz / 96 kHz / 176.4 kHz / 192 kHz |
| Bit depth | 32 |
| Dynamic range | 124 dB |
| Headphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| XLR combo inputs | 2 |
| 6.35 mm (1 4-inch) output | 4 |
| Instrumental input TS 1/4" (6.35 mm) | 2 |
| Headphone outputs 1/4" (6.35 mm) | 1 |
| Optical input | 2 |
| S/PDIF out port | Yes |
| USB Type-C ports quantity | 1 |
| Optical output | 2 |
| Warnings | Do not open the appliance housing; risk of electric shock., Avoid contact with liquids and moisture., Store away from heat and open flame. |