-
−24%
Philips 7000 series STH7060/80 garment steamer Handheld garment steamer 0.1 L 1500 W Black
Philips 7000 series STH7060/80 garment steamer Handheld garment steamer 0.1 L 1500 W Black
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Dangerous goods | No |
| Removable water tank | Yes |
| Product colour | Black |
| Colour name | Black |
| On/off switch | Yes |
| Water tank capacity | 0.1 L |
| Continuous steam performance | 28 g/min |
| Vertical steam function | Yes |
| Continuous steam | Yes |
| Heating time | 0.5 min |
| Cord length | 2.5 m |
| Device type | Handheld garment steamer |
| Number of settings | 2 |
| Brand specific technologies | OptimalTEMP |
| Power | 1500 W |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Depth | 355 mm |
| Height | 141 mm |
| Width | 129 mm |
| Accessories included | None |
| Protection gloves | Yes |
| Warnings | Be careful when using the device to avoid burns., Protect the device from contact with water to prevent electric shock., Do not leave the iron on unattended. |