Philips 7000 series PSG7040/10 steam ironing station 2100 W 1.8 L SteamGlide Elite soleplate Gold, White
Philips 7000 series PSG7040/10 steam ironing station 2100 W 1.8 L SteamGlide Elite soleplate Gold, White












Philips 7000 series PSG7040/10 steam ironing station 2100 W 1.8 L SteamGlide Elite soleplate Gold, White
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Water tank capacity | 1.8 L |
| Product colour | Gold, White |
| Iron power | 2100 W |
| Removable water tank | Yes |
| Steam boost performance | 120 g/min |
| Refill any time | Yes |
| Suitable for tap water | Yes |
| Calc-clean function | Yes |
| Low water alarm | Yes |
| Maximum steam pressure | 0.8 bar |
| Continuous steam performance | 120 g/min |
| Empty tank detector | Yes |
| Soleplate type | SteamGlide Elite soleplate |
| Heating time | 2 min |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Height | 275 mm |
| Depth | 420 mm |
| Width | 240 mm |
| Iron weight | 800 g |
| Hose storage | Yes |
| Power | 2100 W |
| Water level indicator | Yes |
| Calc indicator | Yes |