-
−2%
Philips 7000 series DST7012/70 iron Steam iron SteamGlide Plus soleplate 2600 W Green, Grey
Philips 7000 series DST7012/70 iron Steam iron SteamGlide Plus soleplate 2600 W Green, Grey
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Auto power off | No |
| Number of temperature settings | 3 |
| Type | Steam iron |
| Removable water tank | No |
| Water tank capacity | 0.3 L |
| Soleplate type | SteamGlide Plus soleplate |
| Calc-clean function | Yes |
| Continuous steam | Yes |
| Vertical steam function | Yes |
| Spray function | Yes |
| Product colour | Green, Grey |
| Steam boost performance | 220 g/min |
| Anti-drip function | Yes |
| Steam boost function | Yes |
| Variable steam | Yes |
| Continuous steam performance | 45 g/min |
| Designed for travel | No |
| Cord length | 2 m |
| Power | 2600 W |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Iron power | 2600 W |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Warnings | Protect the device from contact with water to prevent electric shock., Do not leave the iron on unattended. |