Philips 3000 series Steam iron 2400 W
Philips 3000 series Steam iron 2400 W
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Recyclable packaging material | 100% |
| Energy saving mode | Yes |
| Designed for travel | No |
| Continuous steam performance | 40 g/min |
| Product colour | Turquoise |
| Steam boost performance | 180 g/min |
| Continuous steam | Yes |
| Spray function | Yes |
| Warm-up time | 35 s |
| Auto power off after | 8 min |
| Cord length | 1.9 m |
| Automatic anti-calc | Yes |
| Steam boost function | Yes |
| Suitable for tap water | Yes |
| Variable steam | Yes |
| User manual recycled paper | Yes |
| Type | Steam iron |
| Vertical steam function | Yes |
| Anti-drip function | Yes |
| Auto power off | Yes |
| Soleplate type | Ceramic soleplate |
| Water tank capacity | 0.3 L |
| Power | 2400 W |
| AC input voltage | 220-240 V |
| Weight | 1.2 kg |
| Package weight | 1.5 kg |
| Height | 143 mm |
| Package depth | 162 mm |
| Depth | 290 mm |
| Package height | 130 mm |
| Package width | 320 mm |
| Package type | Box |
| Width | 121 mm |
| Non-twisting cord | Yes |
| Warnings | Protect the device from contact with water to prevent electric shock., Do not leave the iron on unattended. |