Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
3 - 5
business days
| Summary | Philips PSG8040/60. Iron power: 2700 W, Steam boost performance: 600 g/min, Soleplate type: SteamGlide Elite soleplate. AC input voltage: 220 - 240 V, Energy saving percentage: 22%. Cord length: 1.8 m, Hose length: 1.8 m. Width: 475 mm, Depth: 229 mm, Height: 288 mm. Package width: 567 mm, Package depth: 327 mm, Package height: 350 mm |
| Vendor Homepage | www.philips.lv/c-p/PSG8040_60/perfectcare-8000-series-steam-generator |
| Unit Box Height | 0.35 |
| Unit Box Length | 0.57 |
| Unit Box Width | 0.33 |
| Anti-drip function | Yes |
| Auto power off | Yes |
| Automatic anti-calc | Yes |
| Calc clean reminder | Light & Sound |
| Continuous steam | Yes |
| Continuous steam performance | 170 g/min |
| Descaling & cleaning | Yes |
| Heating time | 2 min |
| Intelligent Automatic Steam technology | Yes |
| Iron power | 2700 W |
| Locking | Yes |
| Low water alarm | Yes |
| Maximum steam pressure | 8 bar |
| Optimal TEMP technology | Yes |
| Product colour | Gold/White |
| Refill any time | Yes |
| Removable water tank | Yes |
| Safe for all fabrics | Yes |
| Soleplate type | SteamGlide Elite soleplate |
| Spray function | Yes |
| Steam boost function | Yes |
| Steam boost performance | 600 g/min |
| Suitable for tap water | Yes |
| Variable steam | Yes |
| Vertical steam function | Yes |
| Water tank capacity | 1.8 L |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Energy saving percentage | 22 % |
| Cord length | 1.8 m |
| Cord storage | Yes |
| Hose length | 1.8 m |
| Hose storage | Yes |
| Depth | 229 mm |
| Height | 288 mm |
| Iron weight | 850 g |
| Weight | 4900 g |
| Width | 475 mm |
| Dangerous goods | No |
| Package depth | 327 mm |
| Package height | 350 mm |
| Package weight | 7400 g |
| Package width | 567 mm |
| Model | PSG8040/60 |
| Units per Shipping Box | 1 |
| Unit Calculated Volume | 0.06584 cubm |
| Unit Calculated Weight | 7.45 kg |