Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
3 - 5
business days
Built to perform, day after day
SteamGlide Plus soleplate lasts 4 times longer
For great results day after day, you want an iron that never lets you down. With its
anti-scratch SteamGlide Plus soleplate, high consistent steam output and
integrated calc-clean, this high quality iron gives you performance that lasts.
| Summary | Philips 5000 series Steam iron 2400 W. Type: Steam iron, Soleplate type: SteamGlide Plus soleplate, Cord length: 2 m. Iron power: 2400 W. Width: 312 mm, Depth: 127 mm, Height: 147 mm. Package width: 332 mm, Package depth: 137 mm, Package height: 167 mm. Warranty period: 2 year(s) |
| Vendor Homepage | https://www.documents.philips.com/ |
| Unit Box Height | 0.162 |
| Unit Box Length | 0.33 |
| Unit Box Width | 0.135 |
| Iron power | 2400 W |
| Anti-drip function | Yes |
| Anti-scale system | Yes |
| Auto power off | Yes |
| Continuous steam | Yes |
| Continuous steam performance | 45 g/min |
| Cord length | 2 m |
| Cordless | No |
| Descaling & cleaning | Yes |
| Filling opening size | Extra large |
| Soleplate type | SteamGlide Plus soleplate |
| Spray function | Yes |
| Stable heel rest | Yes |
| Steam boost function | Yes |
| Steam boost performance | 180 g/min |
| Suitable for tap water | Yes |
| Type | Steam iron |
| User manual recycled paper | Yes |
| Variable steam | Yes |
| Water tank capacity | 0.32 L |
| Designed for travel | No |
| Ergonomic design | Yes |
| Non-twisting cord | Yes |
| Depth | 127 mm |
| Height | 147 mm |
| Weight | 1255 g |
| Width | 312 mm |
| Package depth | 137 mm |
| Package height | 167 mm |
| Package type | Box |
| Package width | 332 mm |
| Dangerous goods | No |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Units per Shipping Box | 1 |
| Unit Calculated Volume | 0.007217 cubm |
| Unit Calculated Weight | 1.6 kg |