- New
The Kärcher 1.513-665.0 is a cylindrical steam cleaner with a 1 liter capacity and a power of 1900 W. It features adjustable steam pressure up to 3.5 bar, as well as various accessories for cleaning surfaces such as glass and hard floors.
The Kärcher 1.513-665.0 is a cylindrical steam cleaner with a 1 liter capacity and a power of 1900 W. It features adjustable steam pressure up to 3.5 bar, as well as various accessories for cleaning surfaces such as glass and hard floors.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
8 - 9
business days
The Kärcher 1.513-665.0 is a cylindrical steam cleaner with a 1 liter capacity and a power of 1900 W. It has adjustable steam pressure up to 3.5 bar and comes with various accessories for cleaning surfaces such as glass and hard floors.
Features | |
|---|---|
| Product type | Cylindrical steam cleaner |
| Brand | Karcher |
| Model | 1.513-665.0 |
Specifications | |
| Dimensions | 236 × 253 × 360 mm (W × H × D) |
| Weight | 3.1 kg |
| Color | Black, White |
| Capacity | 1L |
| Hose length | 2.2 m |
| Cable length | 4 years |
Technical data | |
| Power | 1900W |
| Vapor pressure | 3.5 bar |
| Preparation time | 0.5 minutes |
| AC voltage | 220-240V |
| AC frequency | 50 - 60 Hz |
Security features | |
| Child lock | Yes |
| Safety valve | Yes |
Included accessories | |
| Number of pipes | 2 |
| Cleaning cloth | Yes |
| Hard floor brush | Yes |
| Brush head | Yes |
| Flexible handpiece | Yes |
| Local tip | Yes |
Ergonomics | |
| Accessory storage | Yes |
| On/Off button | Yes |
| Can be topped up at any time | Yes |
| Disinfection and cleaning | Yes |